Haber

Ukrayna Dışişleri Bakanı: Rusya yasa dışı yollarla kaçırılan çocukları serbest bırakmalı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (BMGK) 88. Genel Kurulu’nun 77. Oturumunda konuştu. Kuleba, “Bugün yasa dışı yollardan sevk edilen 19 bin 474 çocuğu tespit ettik. Çabalarımız sonucunda bugüne kadar sadece 383’ünü geri alabildik.”

Bakan Kuleba BMGK’da yaptığı konuşmada Rusya’nın yasa dışı yollardan aldığı çocukları serbest bırakması gerektiğini belirterek, “Birlikte Rusya’nın Ukrayna’dan aldığı çocukların listesini derhal vermesini ve uluslararası insan hakları ve izleme misyonlarının bunlara erişmesini talep etmeliyiz” dedi. Rusya, Ukraynalı çocukları serbest bırakmalı ve ailelerine iade etmelidir. Çatışma sırasında en az 379 çocuk kayboldu. Şu anda konuştuğumuz gibi, Rusya, Ukraynalı çocukları toplu halde kaçırmaya devam ediyor. Putin ve çocuk hakları komiseri tarafından işlenen iğrenç ve soykırımsal bir suç. şu anda Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından aranıyor.Bugün, “4.390’ı yetim veya ebeveyn bakımından yoksun olmak üzere 19.474 çocuğun yasadışı yollardan nakledildiğini tespit ettik. Çabalarımız sonucunda bugüne kadar sadece 383 kişi ailesine kavuştu ve binlerce kişi çaresizce yardımlarımızı bekliyor.”

SAVAŞ 7.5 MİLYON ÇOCUĞU ETKİLEDİ

Kuleba, savaşın 7,5 milyon Ukraynalı çocuğu etkilediğini vurgulayarak, “Rus işgali Ukrayna’daki 7,5 milyon çocuğun tamamını normal yaşamlarından mahrum etti. Bunların yaklaşık üçte ikisi ülke içinde veya dışında yerinden edildi. Rusya en az 494 Ukraynalı çocuğu, 1050 çocuğu öldürdü. ‘ onu da yaraladı’ dedi.

haberdalaman.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu