Ekonomi

TCMB Başkanı Karahan’dan enflasyon açıklaması: “Tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak doğru olmaz”

Investing.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Karahan, bankanın agresif para politikasının yüksek enflasyonu düşürmeye başladığını belirterek, sıkı politikalarını sürdüreceklerini vurguladı.

Dezenflasyon patikası ve sıkı para politikası

Merkez Bankası Başkanı Karahan, Reuters’a yaptığı açıklamada, verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikasıyla uyumlu hale gelmesini bekleyeceklerini söyledi. “Bu hususta daha gidecek yolumuz olduğunu düşünüyoruz.” diyen Karahan, sıkı politikaların devam edeceğini belirtti.

Karahan dün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından yaptığı değerlendirmede, “Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda kat edecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz.” dedi. Karahan, “Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz. Bu konuda son derece kararlıyız.” diye ekledi.

“Tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz”

Karahan, “Talepte dengelenme belirtileri ortaya çıkıyor.” diyerek, bu durumun fiyatlara yansımaya başladığını gözlemlediklerini belirtti. Ancak tek bir veri üzerinden çıkarım yapmanın sağlıklı olmayacağını vurgulayan Karahan, “Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz. Merkez bankası kararlılığı ve ihtiyatı ile hareket ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon beklentileri ne durumda?

TCMB, yılın ikinci Enflasyon Raporu sunumunda, yıl sonunda enflasyonun yüzde 38 seviyesine inmesini beklediğini bildirmişti. Yeni yayımlanmaya başlanan Sektörel Enflasyon Beklentileri araştırması ise ekonomide fiyat veren aktörlerin enflasyon beklentilerinin, piyasa katılımcılarının beklentilerinden çok daha yukarıda olduğunu gösteriyor.

kazimkarabekirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu