Ekonomi

Nissan elektrikli araç stratejisini değiştiriyor, sedan yerine SUV’lara odaklanıyor

Nissan Motor Co, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki elektrikli araç (EV) geliştirmesinde stratejik bir değişiklik yaptığını ve pille çalışan iki sedanın geliştirilmesini geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Bunun yerine şirket, EV tekliflerini beş farklı model içerecek şekilde genişletiyor. Revize edilen ürün yelpazesi, pazara sedanlardan daha hızlı ulaşması beklenen pille çalışan crossover SUV’ları vurgulayacak.

Nissan sözcüsü, yeni modellerinin tanıtımında zamanlamanın önemini vurguladı. Şirketin elektrikli araç sunumunu ayarlama kararı, elektrikli araçlara olan talebin beklenenden düşük olması ve küresel otomobil üreticilerinin elektrifikasyon çabalarını yeniden kalibre etmelerine yol açması nedeniyle geldi. Birçoğu artık hibritlere ve geleneksel gazla çalışan araçlara öncelik veriyor.

ABD’de tüketici tercihlerindeki değişim, crossover SUV ve kamyonetlerin son yıllarda sedan ve diğer araç türlerini geride bırakmasıyla açıkça görülüyor. Amerikalı alıcılar daha büyük araç platformlarının sunduğu çok yönlülük ve rahatlığa daha fazla eğilim göstermiştir.

Nissan’ın elektrikli sedanlar için üretim planları devam ediyor, ancak odak noktası açıkça SUV’lara doğru kaymış durumda. Şirket ayrıca Canton, Mississippi fabrikasının yeni nesil araçlarının üretiminin ayrılmaz bir parçası olacağını doğruladı.

Stratejideki bu değişim, Nissan’ın Mart ayında yaptığı ve şirketin küresel olarak elektrikli araçlara geçişi hızlandırma planlarını detaylandırdığı duyurunun ardından geldi. Bu planlar arasında 2026 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde yedi yeni elektrikli araç modelinin tanıtılması ve ülke içinde bir elektrikli araç üretim merkezinin kurulması da yer alıyordu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

birecikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu