Haber

Macron, Fransa’da milyonlarca kişinin protesto ettiği tartışmalı emeklilik reformunu savundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, emeklilik yaşını 64’e çıkaran ve kitlesel protestolara yol açan tartışmalı emeklilik reformlarını savundu.

Macron, Val-de-Marne bölgesinde yer alan Rungis kentindeki dünyanın en büyük ikinci toptan gıda hallerini ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

Ortalama çalışma süresinin biraz daha uzun olması konusunda ülkedeki herkesin ortak bir kanıya sahip olduğunu belirten Macron, bunun emeklilik sisteminin işlerliği için gerekli olduğu yorumunu yaptı.

Macron, sendikaların emeklilik reformunu protesto etmek için 7 Mart’ta toplu grev ve gösteri düzenleme çağrısına ilişkin sağduyu ve sükunet çağrısında bulundu.

Emeklilik yaşının kademeli olarak 62’den 64’e çıkarılmasını öngören reformu savunan Macron, reformun ülkeye eğitim ve sağlık finansmanı da dahil olmak üzere daha fazla refah sağlayacağını savundu.

TBMM’de yoğun tepkiler sonucunda onaylanmayan reform tasarısının 28 Şubat’ta Senato’ya sevk edilmesi bekleniyor.

Öte yandan eski cumhurbaşkanları Nicolas Sarkozy ve François Hollande’ın emeklilik yaşıyla ilgili Macron’la benzer iddialarda bulunduğu bir videonun sosyal medyada yayınlanması dikkat çekti.

Fransa ekonomiBakan Bruno Le Maire dün bir televizyon programında emeklilik reformunu Macron’un seleflerini geride bırakmasını sağlayan çalışma olarak nitelendirdi.

Tartışmalı emeklilik reformu

Başbakan Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini duyurdu.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede yasal emeklilik yaşının her yıl kademeli olarak 3 ay artırılarak 1 Eylül’den itibaren 2030’da 64’e çıkarılacağını kaydederek, 2027’de 43 yıl prim kesileceğini söyledi. emekli aylığının tamamını alabilmek için ödeme şartı getirilecektir.

19 Ocak’tan bu yana ülke çapında milyonlarca insan tartışmalı reforma karşı grevler ve protestolar düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu