İş

Kamu çalışanlarının zam oranlarında uzlaşı sağlanamadı: Salı gününe randevu verdiler

700 bin kamu çalışanı için zam pazarlıkları sürerken patron ve emekçi temsilcileri bugün bir kez daha gündeme geldi.

Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Kolu Kamu Patronları Sendikası, TÜRK-İŞ ve Hak-İŞ katıldı.

ATALAY: SAYI SALI GÜNÜ ÇIKACAK

Görüşmenin ardından TÜRK-İŞ Lideri Atalay, az sayı istemediklerini, personel talebinin karşılanması gerektiğini söyledi.

Atalay, tüm sendikaların kendilerini beklediğini, sendikaların kabul etmediği bir rakama imza atmayacaklarını açıkladı.

Salı günü önlerine bir rakam geleceğini söyleyen Atalay, seçimden önce bu işi bitirmek istediklerini yineledi. Atalay, “Talepleri yerine getirsinler, salı son gün, salıdan sonra konuşmanın anlamı yok”söz konusu.

Son olarak 12 bin lira taban fiyat ve ilk altı ay için yüzde 40 zam teklif edilirken, işçi temsilcileri bunu yeterli bulmadıklarını ve güzelleştirme istediklerini belirtti.

ARSLAN: BÜYÜK BİR AŞAMA GEÇTİ

HAK-İŞ Lideri Mahmut Arslan, müzakerelerde belli bir aşamaya gelindiğini, önümüzdeki hafta Bakan Alım ile tekrar görüşeceklerini söyledi. Aslan, “Önemli bir aşamaya geldik, inşallah önümüzdeki hafta bu işi bitirebiliriz”söz konusu.

İŞÇİNİN BEKLENTİSİ NE OLDU?

İşçi kesiminin beklentisi taban fiyatı 15 bin lira olan yüzde 45 zam oranı.

Kamu toplu iş sözleşmesi, Karayolları, Demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastaneler dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında 700 binden fazla işçiyi ilgilendiriyor.

HÜKÜMETİN İLK ÖNERİSİ NE OLDU?

Hükümetin çalışanlara yaptığı ilk teklif, ilk 6 ay için yüzde 30 zam ve 11 bin 500 lira taban tabana zam oldu. İşçi partisi, hükümetin önerisini kabul edilemez buldu.

DİĞER SÖZLEŞMELERE YAKINDIR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memurun maaş artış oranlarının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri de Cumhurbaşkanlığı’nın prestijiyle başlayacak. 1 Ağustos.

Bu açıdan kamu personelini ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, başta memur toplu iş sözleşmesi olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevesinin belirlenmesi açısından da önem arz etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu