Haber

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş Protesto Edildi

6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş depreminin birinci yıl dönümünde Hatay’da düzenlenen anma etkinliğinde gerginlik tırmandı. Hatay halkı, CHP’nin yeniden aday gösterdiği Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı protesto etti. “İstifa” sloganlarıyla karşı karşıya kalan Savaş, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaparak, “Yarın saat 15.00’te Hatay’ın mevcut durumu ve bundan sonra yapacağımız çalışmalara ilişkin bir basın toplantısı düzenleyeceğim.” söz konusu.

Kalabalığın içinden çıkmayı başardı

CHP’nin yeniden aday gösterdiği Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremin ilk yılında düzenlenen anma etkinliğinde bir araya gelen Hataylılar tarafından “istifa” sloganları ve yuhalamalarla protesto edildi. Lütfü Savaş kalabalığın ortasından güçlükle çıkabildi.

Hatay halkının seçtiği Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş

PROTESTOLARA CEVAP VERDİ: NE YAPARLARSA YAPIN AYRILMAYACAĞIZ

Yeniden adaylığı tartışmalara neden olan Lütfü Savaş, bugün sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Savaş, “Bugün on binlerce canımızın yasını tutarken, bilerek ve isteyerek acılarımızı siyasi malzemeye dönüştürmeye çalışanlara Hatay’da fırsat vermeyeceğiz. Hiçbir siyasi kazanç Hatay’dan daha değerli değildir. Acımız” dedi. ve mutluluk ortaktır. Ne yaparlarsa yapsınlar birbirlerinden ayrılmayacaklar ve her zaman dayanışma içinde olacaklardır.” Kalacağız.” sözlerini kullandı.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK

Savaş, paylaşımında “Yarın saat 15.00’te Hatay’ın mevcut durumu ve bundan sonra yapacağımız çalışmalarla ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceğim” dedi. Sözler dikkatlerden kaçmadı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş

ADAYLIĞIN GERİ ÇEKİLMESİ GÜNDEMDE

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Lütfü Savaş ile ilgili dikkat çekici bir açıklama yaparak, “Kamuoyunda tartışılıyor, bu konuda parti karar verecek. Genel Merkezimizin yetkisinde olan bir konu. Bu, üzerinde durulması gereken bir nokta” dedi. Bizim açımızdan değerlendirmek lazım. Bütün suç Savaş’a yükleniyor.” “Hiçbir anlamı yok ama herkes bundan payına düşeni almalı.” Şu ifadeleri kullandı:

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba

YENİDEN ADAYLIĞI HATAYALILARIN TEPKİSİNİ ETKİLİYOR

CHP’nin yeniden aday gösterdiği ve depremin yarattığı ağır hasar nedeniyle adaylığı Hatay halkının tepkisini çeken Lüftü Savaş, 2009 yerel seçimlerinde AK Parti’den Antakya Belediye Başkanı adayı oldu ve seçimleri kazandı. Oyların yüzde 47,3’ünü aldı. 2014 yerel seçimleri öncesinde AK Parti’den istifa ederek CHP’nin Hatay adayı olarak seçimlere girdi ve yeniden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Savaş, en son 2019 yerel seçimlerinde CHP tarafından Hatay’dan aday gösterilerek sandık kazanmıştı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş

ÖZGÜR ÖZEL, “ÇOK TARİHİ BİR KARAR OLACAK” DEDİ

Öte yandan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, geçtiğimiz aylarda katıldığı bir televizyon programında sunucuya “Önümüzdeki dönemde Hatay Belediye Başkanı’nı tekrar aday gösterecek misiniz?” diye sormuştu. “Hatay’da vereceğimiz karar çok tarihi bir karar olacaktır. Bir şehirde yıkım varsa o şehirde herkesin sorumluluğu vardır.” O cevapladı.

Lütfü Savaş ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel

KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLER

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. Yıkımdan en çok etkilenen il ise Hatay oldu. Hatay’ın merkez ilçesi Antakya, depremde en çok yıkımın yaşandığı yer olarak kayıtlara geçti.

haber-imranli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu