İş

Fed Başkanı Powell, ABD ekonomisinin ve iş gücü piyasasının gücüne işaret etti

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Yabancı Bankacılar Birliğinin Amsterdam’da düzenlenen Yıllık Genel Toplantısında yaptığı konuşmada, ABD ekonomisine iyimser bir bakış açısı getirdi.

Powell, ABD ekonomisinin güçlü performansının altını çizerek özellikle güçlü bir iş gücü piyasasına ve mali sağlığı iyi olan hanehalkına dikkat çekti.

Powell’a göre tüketici harcamaları ve iş yatırımları, çeşitli sektörlerde devam eden iş gücü eksikliklerine rağmen gücünü koruyor. Powell, genel olarak ekonomik verilerin olumlu bir tablo çizdiğini vurguladı.

İş gücü piyasası da daha iyi bir dengeye dönme işaretleri gösteriyor ve şu anda pandemi öncesinde olduğu kadar sıkı. Arz ile talep daha da yaklaşmaya başladıkça kademeli bir yavaşlama yönünde belirtiler de var.

Kazançlı yatırımlar için doğru adres: InvestingPro. Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için FIRSAT kodunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Bununla birlikte enflasyon, ilk çeyrekte önemli bir ilerleme belirtisi göstermediğinden Powell için endişe kaynağı oldu.

Powell şu ifadeleri kullandı:

“Birinci çeyrekte enflasyonda ilerleme kaydedilmemesi dikkat çekiciydi.

Enflasyon konusunda pürüzsüz bir yol beklemiyorduk, sabırlı olmalı ve politikanın işini yapmasına izin vermeliyiz.

Enflasyonun tekrar düşüşe geçeceğine dair güvenim eskisi gibi güçlü değil.”

Enflasyonla ilgili zorluklara rağmen Fed Başkanı, GSYİH büyümesinin %2 ya da daha iyi bir seviyede devam edeceğini öngörerek iş gücü piyasasının yeniden dengelenirken güçlü kalmasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu