Ekonomi

Depremzedeler Dut Ezmesi Üretimiyle Malatya’nın Yeniden Yapılanmasına Katkı Sağlıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilden biri olan Malatya’da depremzede kadınlar kent ekonomisinin canlanması için kolları sıvadı. Kentte bir araya gelen onlarca kadın dut küspesi üreterek kentin yeniden imarına katkıda bulunuyor.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen 11 ilden biri olan Malatya’nın kent ekonomisi de büyük darbe aldı. Yaşanan depremlerin ardından yaraların hızla iyileşmeye başladığı kentte, kentin yeniden imarı için çalışmalar devam ederken, ortaya çıkan onlarca kadın dut küspesi üreterek sürece katkı sağlıyor.

“Güzel günlere dönmeyi düşünüyoruz”

Depremden olumsuz etkilendiklerini belirten Hatice Koç, zorlukları üreterek aşacaklarını belirterek, “Meyve posası üretimine bu yıl başladık. Deprem nedeniyle eleman bulmakta zorlansak da arkadaşlarımızla birlikte üretime devam ederek aile ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyoruz. El birliği ile bu zorlukların üstesinden geleceğiz. Yeniden güzel günlere dönmeyi düşünüyoruz.”

“Biz çalışmazsak şehrimiz ayakta kalamaz”

Fadime Şahin, üretim yaptıkları bölgenin depremden etkilenmemesine rağmen kentteki büyük yıkımın kendilerine olumsuz yansıdığını belirtti.

Kadınların bir merkeze gelerek üretmelerinin önemine vurgu yapan Remziye Balta ve Suna Ayhan, kendileriyle çalışmaktan memnun olduklarını söylediler. – MALATYA

tepebasihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu