Haber

Berlin’de havalimanı işçileri greve gitti, yüzlerce uçuş iptal edildi

Almanyaişçi sendikası ver.di’24 saat çarpmakdavet üzerine Berlin-Brandenburg (BER)Havalimanındaki güvenlik ile yolcu ve bagaj kontrol departmanlarındaki çalışanlar işlerinden ayrıldı.

Yerel saatle 03:00’te başlayan ve bugün 00:00’da sona erecek olan grev nedeniyle hava trafiğinde aksama yaşandı.

Havalimanının internet sitesinden yapılan açıklamada, yaklaşık 220 uçağın havalanamadığı, 240 uçaktan 72’sinin ise iniş yapamadığı kaydedildi. Grevden habersiz olan ve valizleriyle havalimanına gelen bazı yolcular, terminal görevlileri tarafından bilgilendirildi. Normalde yolcu kuyruklarının oluştuğu kontuarlar boş kaldı.

Tahliye uçuşu için açık bırakıldı

Sudan’daki orduyla Hızlı Yerine Getirme Gücü (RSF)İki terminal arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle ülkeden tahliye çalışmaları kapsamında Berlin-Brandenburg Havalimanı’na inecek olan Alman ordusuna ait uçak nedeniyle iki terminal açık kaldı.

Geçtiğimiz hafta Hamburg, Stuttgart, Düsseldorf ve Köln-Bonn Havalimanlarında iki günlük grevler düzenlendi. Grevin ikinci gününde Alman Demiryolları çalışanları da işlerinden ayrıldı ve ulaşımda aksamalar yaşandı.

Ver.di Sendikası, uzun gece, hafta sonu ve tatil çalışmasıFederal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) ile 27 ve 28 Nisan’da yapılacak yeni görüşmeler öncesinde çalışanların ek ücretlerini artırmak için görüşüyor Sendika patron üzerindeki baskıyı artırmak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu