Yaşam

2. Uluslararası Tarsus Festivali görkemli açılışla başladı

2. ULUSLARARASI TARSUS FESTİVALİ MUHTEŞEM BİR AÇILIŞLA BAŞLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen, Uluslararası Tarsus Festivali 17 Kasım Cuma günü çok sayıda ünlü davetlinin katılımıyla başladı. Her yıl farklı bir temayla düzenlenen festivale bu yıl ‘Şahmeran’ adı verildi. Şahmeran efsanesinin anavatanı Tarsus’ta düzenlenen festival; Röportajlar, konserler, stantlar, dans gösterileri, sokak etkinlikleri, gençlik deneyim alanları, kamp alanları, yamaç paraşütü, bisiklet parkurları, talk showlar, çocuk atölyeleri ve yapımcı kadın stantlarıyla 3 gün boyunca 7’den 70’e herkesi buluşturacak.

Şahmeran Heykeli önünde görkemli bir kortej yürüyüşüyle ​​başlayan ve kent geneline yayılan festival coşkusu, 18 ve 19 Kasım tarihlerinde 11 ülkeden 300’e yakın yabancı konuğun katılımıyla devam edecek. Festival kortejinde yer alan 11 metre boyundaki Şahmeran figürü, festival kapsamında ilgili arazide yeniden canlandırıldı.

Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin açılış gününde sergilediği ‘Şahmeran Tarsus’ta’ gösterisi herkesi büyüledi. Mersin Olgunlaşma Enstitüsü ve Girişimci İş Kadınları Derneği (GİŞKAD), ‘Şahmeran Efsanesi’ defilesini katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleştirdi. Festival ruhunu tüm sokak, cadde ve meydanlarında yaşayan ve canlı tutan Tarsus, unutulmaz bir festivale ev sahipliği yapıyor.

Kortej yürüyüşüne ve resmi açılış gösterisine katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, festivalle ilgili açılış konuşmasında şunları söyledi: Tarsus’a farklı bir atmosfer katmayı hedeflediklerini belirtti. Festivalin Tarsuslu esnafa değerli bir katkı sağlayacağını vurgulayan ve Tarsus’u daha keyifli hale getirmek için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Seçer, “Tarsus dünyanın en güzel ve antik kentlerinden biri. Tarsus’un her yeri tarihin, kültürün ve dünya tarihinin simgeleriyle doludur. Tarsus medeniyetlerin ve medeniyetlerin şehridir. “Bundan sonra da böyle olacak” dedi.

 

Etem Çalışkan’a Festival Onur Ödülü

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Tarsus Festivali kapsamında festival onur ödülü, Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını oluşturan ressam ve gazeteci Etem Çalışkan’a takdim edildi. Ödülünü Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vaha Seçer tarafından takdim edilen Etem Çalışkan, Tarsus’ta bulunmaktan ve bu festivalin mutluluğunu tüm Tarsus ve Mersin halkıyla birlikte yaşamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek herkese teşekkür etti.

Gündüzden Geceye Yayılan Şenlik Ruhu

17 Kasım Cuma günü başlayan 2. Uluslararası Tarsus Festivali, ilk gününde birbirinden değerli isimleri ağırladı. Tam gün süren bir programa sahip olan festival, ilk gün düzenlediği atölyelerle Nebil Özgentürk, Fırat Neziroğlu, Barış İnce, Kaan Yarman, Cabir Çobanoğlu, Buket Uzuner, Ömer Faruk Yılmaz, Çiğdem Odabaşı ve Haldun Açıksözlü’yü ağırladı. Festivalin ilk gününde Gürcistan ve Rusya Federasyonu Halk Dansları Toplulukları da gösteriler gerçekleştirdi. Tarsus Türk Halk Müziği ve Tarsus Türk Sanat Müziği Dernekleri de sahnede yerini aldı. Ayrıca festival kapsamındaki gençlik deneyim alanları, çocuk eğlence ve oyun atölyeleri de Tarsuslu gençleri ve minik misafirlerini doyasıya eğlendirdi. Şehrin her noktasına yayılan şenlik ruhu, sanatı şehrin her noktasına yaydı. Kentin her yerinde mozaik, yağlıboya gibi sanat stantları açılarak halkla buluştu. Gün boyu ziyaretçilerle buluşan ekolojik pazarlar, yamaç paraşütü etkinliği, yavaş yemek toprak pazarı, bisiklet parkuru, kadın üretici stantları ve şehir çeşitleri de büyük ilgiyle karşılandı. Gündüzden geceye uzanan festival, ilk gününü ünlü müzisyen Simge Sağın ile kapattı. Tüm şehrin katıldığı konser, herkese unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haskoy-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu