Haber

Vali Gül: : İstanbul’da milli eğitim politikalarını dört farklı projeyle hayata geçireceğiz

Beşiktaş’ta İlköğretim Haftası Kutlama Programına katılan İstanbul Valisi Davut Gül, milli eğitimin temel politikalarını 4 farklı projeyle İstanbul’da hayata geçireceklerini duyurdu.

2023-2024 eğitim-öğretim yılı açılış töreni Beşiktaş Murat Beyaz İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirildi. İstanbul Valisi Davut Gül, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Yelkenci, İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Mücahit Yentür ve Beşiktaş Belediye Başkanı İstek Akpolat katıldı.

Protokol konuşmalarının ardından öğrenciler şiirler okudu ve folklor gösterisi yaptı.

VALİ GÜL: DOĞRU EĞİTİM VERMEYE ÇALIŞACAĞIZ

Törende konuşan İstanbul Valisi Davut Gül, “Akademik yılımızın güvenli, sorunsuz ve güzel olmasını diliyorum. Bildiğiniz gibi son 3 yılda hem pandemiden hem de depremden en çok öğrencilerimiz etkilendi. Uzun yaz tatilinde Milli Eğitim Bakanlığımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, okul-aile birliklerimizin ve belediyelerimizin destekleri ile özellikle okullarımızın fiziki kurallarını mümkün olduğunca iyileştirmeye çalıştık. Öğretmenlerimizin üstün gayretleri var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“MİLLİ EĞİTİMİN TEMEL POLİTİKALARINI İSTANBUL’DA 4 FARKLI PROJE İLE YÜRÜTECEĞİZ”

Vali Gül sözlerine şöyle devam etti:

“Çocuklarımızın dini bir ortamda eğitim alabilmeleri için özellikle okul dışı güvenlik tedbirleri açısından okul zabıtası uygulaması yeniden devam edecek. Kurumlarımız ikili eğitimin sağlanması için sokakların aydınlatılmasına yönelik tedbirleri aldı ve almaya da devam ediyor. Öğrenciler sabah erkenden ve öğleden sonra geç saatlerde yola çıktıklarında aydınlıktan ve karanlıktan etkilenmiyorlar Sayın Bakan Yardımcımızın söylediği Milli Eğitim Temel Politikalarını inşallah İstanbul’da dört farklı projeyle hayata geçireceğiz. spor Kulüplerimiz kurulacak ve okulumuzun spor kulüplerindeki beden eğitimi öğretmenlerine Gençlik Spor Müdürlüğümüzün teknik altyapısı ile yetenek taraması yapılacak. Çocuklarımıza yeteneklerine göre öğrenci lisansı vereceğiz. Bu nedenle her çocuğumuz ilkokul ve okul öncesinden itibaren sporla tanışacak. Bir diğer husus da çocuklarımızın okuma alışkanlıklarını geliştirmek adına geçtiğimiz yıllarda kütüphanelerimiz zenginleştirildi. Bu zenginleşme devam edecek ve biz de öğretmenlerimizle birlikte kitap okuma alışkanlığının arttırılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Üçüncüsü, her çocuğun bir enstrüman çalmasını istiyoruz. Bu kapsamda okullarda durumu uygun olanlara müzik dersi, uygun olmayanların ise enstrüman ihtiyacını karşılayacağız. Son olarak çocuklarımızın ve gençlerimizin karar alma süreçlerine katılabilmeleri, daha katılımcı olabilmeleri ve sosyal becerilerini geliştirebilmeleri için sınıflardan başlayarak il ölçeğine kadar okul meclislerini hayata geçireceğiz. Bizlere her anlamda destek olan Milli Eğitim Bakanımıza, Milli Eğitim Bakanlığımızın her kademesindeki yöneticilerimize, okul müdürlerimize, bu işin temel taşı olan öğretmenlerimize, velilerimize ve her birimize teşekkür ediyorum. Kıymetini bilerek elinden geldiği kadar çabalayacak her öğrencimize eğitim dönemimizin hayırlı olmasını diliyorum. “

YELKENCİ: NE YAPACAKSA ÖĞRETMENLERİMİZLE BİRLİKTE YAPACAĞIZ

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Yelkenci, törenle ilgili olarak, “2023-2024 eğitim-öğretim yılının ülkemize, milletimize, eğitim-öğretimimize, eğitim camiamıza, öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Milli Eğitim Bakanlığı olarak öğrencilerimizin eğitime erişimini ve katılımını sağlamayı, zamanlarının değerli bir bölümünü geçirdikleri okul ortamları ve ortamlarının öğrenme süreçlerinin güzelleştirilmesini ve optimizasyonunu önemsiyoruz. Öğrencilerin insan, şehir, kültür ve medeniyet arasındaki ilişkileri anlayarak yaşadıkları şehri tanımaları, soyut ve somut olanın değerini bilmeleri ve savunabilmeleri için okul içi ve okul dışı etkinlikler planlamak ve uygulamak istiyoruz. Bu kapsamda geçen hafta öğrencilerimize ortaokul ve liselerde ilgi, yetenek ve hedeflerine göre 21. ve 1. yüzyıl becerileri doğrultusunda ders seçenekleri sunulmaktadır. Gerekli mevzuat düzenlemelerini yaparak eğitim ve öğretim süreçlerinin uyarlanması ve hatta disipline edilmesi konusunda aldığımız önlemleri güçlendiriyoruz. Sayın Bakanımızın çok önem verdiği bir konu olarak ne yapıyorsak öğretmenlerimizle birlikte yapacağımızı, ne yapacaksak onlarla birlikte başaracağımızı hatırlatmak isterim. “Bu nedenle öğretmenlerimizin ve yöneticilerimizin her zaman kendilerini yenilemeleri, mesleki gelişimleri için düzenli çaba göstermeleri ve her zaman hazır olmaları önemlidir” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri okulları ziyaret ederek öğrencilere hediyeler dağıttı.

kandiraajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu