Haber

Table of Six, 2.000’den fazla sözü 30 Ocak’ta açıklayacak

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, DÜZGÜN Partisi ve Saadet Partisi genel başkanlarından oluşan Altı Masa en uzun toplantısını 6 Ocak’ta gerçekleştirdi. Merak edilen pek çok konunun masaya yatırıldığı toplantıda, cumhurbaşkanı adayının adı netlik kazanmazken, adaylık esası olarak ortaya konulan hükümet programı ve ortak yönetim konularında büyük ilerlemeler kaydedildi. kamuoyuna duyurulmuştur. Buna göre, GÜZEL Parti’nin 26 Ocak’ta ev sahipliği yaptığı 11’inci toplantısının ardından 30 Ocak’ta Altı Masa’nın başkanları kamuoyu karşısına çıkacak. Bu tarihteki lansmanda altı lider, “Ortak Politika Metni”ni ve Seçmenin merak ettiği pek çok soruya yanıt olarak “Geçiş Süreci Yol Haritası”.

200 SAYFA METİNDE 2.000’DEN FAZLA SÖZ

Altı partinin kadrolarından edinilen bilgiye göre, “cumhurbaşkanı adayının seçim beyannamesi” veya “Hükümet Programı” olarak tanımlanan Ortak Politikalar Metni üzerinde cumhurbaşkanları tam uzlaşmaya vardı.

30 Ocak’ta açıklanacak metin için ilk aşamada her parti kendi işini yaptı, ardından bu çalışmalar bir araya getirildi. Yaklaşık 700 – 800 sayfa üzerinde çalışan ilgili kurul, yaptığı toplantılar sonucunda 9 ana başlık içeren 200 sayfalık bir metin üretti. Altı Levha vaatlerinin sıralandığı Hükümet Programı metninde, eğitimden tarıma, ulaşımdan sağlığa, basın sorunlarından kadın haklarına 9 başlık altında 2 binden fazla vaat sıralanıyor.

METİNDE DAHİL OLMAYAN HUSUSLAR

Altı Levha’nın İstanbul Sözleşmesi gibi bazı konularda anlaşamadığı 10. toplantı öncesi gündemdeydi. Hazırlanan ortak metinde siyasi partilerin üzerinde anlaşamadığı hususlara yer verilmedi. Parti kurmayları, “Bir siyasi partinin teklifi kabul edilmemiş ve metne dahil edilmemişse bu, partinin bu tekliften vazgeçtiği anlamına gelmez. Elbette teklifi kabul edilmeyen taraf ilgili bahisle ilgili olarak kendi özelinde siyaset yapmaya devam edecektir. Bu büyük bir sorun değil. Bu mutabakat, ülkeyi ilgilendiren bütün acil meselelerde varılmış olması ve masada uzlaşıya varılması değerlidir.”

‘SEÇİMDEN BİR GÜN SONRA’ ÜLKEYİ NASIL YÖNETECEĞİZ?’ SORUNUZUN CEVABI

Altı siyasi partinin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve 30 Ocak’ta açıklanacak bir diğer metin ise “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Yol Haritası” olacak. Altı siyasi partinin kadrolarına göre bu metin, “Seçimden bir gün sonra sabah 9’dan itibaren ülkeyi nasıl yöneteceğiz?”

Altı Levha’yı temsil eden siyasi partilerden bir kadro, bu çalışmanın ilişkisini “Türkiye’de şu anda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi var. Cumhurbaşkanının yetkilerinin artırıldığı ve Parlamentonun yetkilerinin azaltıldığı bir rejim. Parlamentoda çoğunluğu elde edene ve Anayasa değişikliği ile Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçene kadar ülkeyi bu sistemle ve mevcut Anayasa ile yönetmek zorundayız. O yüzden seçimin ertesi günü bu sistemi nasıl işleteceğimizin kurallarını belirlememiz gerekiyor. Bu, seçimden sonra aksama olmaması için hazırladığımız bir yol haritasıdır” dedi.

‘ÜLKE YÖNETİMİNDE TÜM LİDERLER SORUMLULUK ALACAK’

Altı Masa’nın hazırladığı yol haritasının bir ayağının da altı liderin idari sistemde nasıl konumlanacağının olduğunu belirten heyet, başkanların bu sorunun cevabının kendilerine bırakılmasını istediğini kaydetti. Altı Levha’dan bir yetkili, altı liderden birinin başkan olması halinde diğerlerinin de başkan yardımcısı olması konusunda mutabakata varıldığını belirterek, “Yönetim sistemine liderler dahil edilecek. Bakan olmayacaklar. Karar sistemlerine dahil olacaklar. Tüm cumhurbaşkanları ülke yönetiminde sorumluluk alacak” dedi.

HEDEF MİNİMUM 360 AVUKAT, ÜLKÜ 400 AVUKAT

Seçim ittifakının nasıl kurulacağı da Altı Masa’nın gündemindeki bir diğer değerli konuydu. İttifaklar üzerine çalışacak bir komite kurma kararı alan Altı Masa çalışanları, seçim ittifakları konusunda her partinin üzerine düşeni yaptığını ve bu çalışmaların ortaklaşa yürütüleceğini belirtti. Hedeflerinin en az 360 milletvekili çıkarmak olduğunu belirten yetkililer, bazı illerde ittifak, bazı illerde parti olarak seçim yapılmasına yönelik farklı senaryoların 81 il bazında çok sayıda simülasyon üzerinde incelendiğini belirtti. Yetkililer, en fazla sandalye sağlayacak seçeneklerin cumhurbaşkanları ve siyasi partilerin talebi üzerine belirleneceğini belirtti. Seçimin erken yapılması halinde bu işin bitmeyeceğinden endişe duymadıklarını belirten partililer, en erken tarihte bile önlerinde 120’ye yakın gün olduğunu ve bu sürenin tamamlanması için yeterli olduğunu söylediler. iş.

ADAY OLMAK İÇİN ÜÇ KRİTER: MÜZAKERE, ALGI, TAM ANLAŞMA

Altı Tablo da 10. toplantısında ortak cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için istişarelere başlama kararı aldı. GÜZEL Parti’nin sahipliğinde 26 Ocak’ta yapılacak 11’inci görüşmede gerçekleşecek bu istişarelere başlamadan önce heyet, başkanlar arasında ikili ya da üçlü görüşmeler olabileceğinden bahsetti. liderlerin kendi partileri ile yaptıkları ve yapacakları ön değerlendirmeler ışığında toplantıya gidecek.

Heyet, bir sonraki görüşmenin sahibi Meral Akşener’in 26 Ocak’tan önce gerçekleştirilmesi beklenen diplomasi ile bu istişareleri kolaylaştıracak görüşmeleri gerçekleştirebileceğini söyledi. Adayın altı partinin de ‘evet’ diyerek arkasında duracağı bir isim olması gerektiğini belirten kadro, adaylık için üç kriter sıraladı: “Müzakere, ikna, tam anlaşma”.

26 Ocak’ta yapılacak görüşmeden 15 veya 20 gün sonra yapılacak toplantıda kimin aday olacağının netleşeceğini belirten heyet, adayın şubat ortasına kadar açıklanabileceğini bildirdi.

‘TAKİP ETMEK ÇOK DAHA KOLAY OLACAK’

Altılı Masa’nın yaptığı çalışmaların Türkiye tarihinde bir ilk olduğuna değinen yetkililer, çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını, tüm metinlerin hazırlandığını, geleceğin çok daha kolay olacağını ve her şeyin yolunda gittiğini söylediler. kuyu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu