Ekonomi

Samsun Dolmuş Bayilerine Zam Talebi Yarın Netleşecek

Samsun’da dolmuş operatörlerinin artırılması talebi yarın yapılacak Ulaşıma Uyum Merkezi (UKOME) toplantısında netlik kazanacak. TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “15 TL istedik, belediye 13 TL teklif etti” dedi.

Akaryakıtta ÖTV artışının ardından akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış, en çok taşımacılık işiyle uğraşan esnafı etkiledi. Durum böyle olunca Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME) toplanarak yeni ücret tarifesi belirleme kararı aldı. Şehir içi ulaşımla uğraşan hat minibüs şoförlerinin artan maliyetleri dikkate alarak 5,5 TL’lik zam talebini yetkililere ilettiği, yetkililerin ise 3,5 TL’lik zam önerisinde bulunduğu öğrenildi.

Başkan Apaydın: “15 TL istedik, belediye 13 TL teklif etti”

Zam görüşmelerinde kişi başı ücretinin 9,5 TL’den 15 TL’ye çıkarılmasını talep ettiklerini belirten Türkiye Şoförler ve Antrenörler Federasyonu (TŞOF) Başkanı ve Samsun Şoförler Odası Başkanı Fevzi Apaydın, “Akaryakıtta ÖTV artışı fiyatlara yansıdı. Hal böyle olunca biz şoförler zam yapmak zorunda kaldık. Öğrenci ücretinin 13 TL, öğrenci ücretinin 10 TL olmasını önerdi. UKOME 21 Temmuz Cuma günü toplanacak ve nihai karar belli olacak. O zaman yapılacak. Ücret tarifesi de netleşecek” dedi.

“9.5 TL olan fiyat 15 TL olmalı”

25 yıldır minibüs şoförlüğü yapan Selahattin Erişkin, tam kişi fiyatının 15 TL olması gerektiğinin altını çizdi.

“15 TL altı bizi kurtaramaz”

32 yıldır hudut minibüsçülüğü yapan Mustafa Yıl, mevcut kurallarda tam kişi ücretinin 15 TL olmasının esas olduğunu vurgulayarak, “Aracım arızalansa da korkudan sanayiye gidemiyorum. Şu anda tam 9.5 TL öğrenci 7.5 TL’ye öğrenci taşıyoruz. Akaryakıt fiyatları epey arttı, yeni akaryakıt fiyatı da geliyor.

“Vatandaş zam istemiyor ama biz mağduruz”

10 yıldır minibüsçülük yapan Enes Akkulak zam kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Şu anda kazandığımızın yarısı akaryakıta gidiyor. Yarısı bize kalmıyor. Arabanın tamir masraflarına gidiyor. Balatayı 400 TL değiştiriyoruz. Geçen sene balataları 50 TL değiştiriyorduk. O yüzden yeni ücret tarifesinin 15 TL olmasını istiyoruz.

“Kazandığımızın yarısı akaryakıta, diğer yarısı da sanayiye gidiyor”

Mevcut tarifeden kazandıkları paradan hiçbir şey alamadıklarını söyleyen Fazıl Karahan, şunları söyledi:

“Minibüs şoförleri bu günlerde hiç iyi değil. Akaryakıt, vergi, sigorta ve tamir fiyatları oldukça arttı. Kazandığımız paralar maliyeti karşılamıyor ama biz hala vatandaşa hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu maliyetler düşünüldüğünde tam kişi ücreti en az 15 TL olmalı.”

21 Temmuz Cuma günü yapılacak UKOME toplantısının ardından Samsun’da yeni toplu taşıma fiyat tarifeleri belirlenecek. – SAMSUN

karabaglarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu