Haber

Olimpik Yıldızlar İstanbul’da buluşacak

İSTANBUL (İGFA) – Dünya Olimpiyat Atletleri Birliği (WOA) İstanbul’u seçti. İstanbul, 2023 Dünya Olimpiyat Atletleri Forumu’na konut sahipliği yapacacak. WOA Lideri Joel Bouzou ile bir ortaya gelen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “WOA için harika bir ortam sunmaya hazırız” dedi.

2036 Olimpiyat oyunları için teşebbüste bulunan İstanbul, değerli bir olimpik tertibe mesken sahipliği yapacak.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 2022’nin Mart ayında Lozan’da Memleketler arası Olimpiyat Komitesi (IOC) Lideri Thomas Bach ile görüşerek 2036 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na talip oldu. Olimpiyat ideolojisi vizyonu ile çalışmalarını sürdüren İBB, Dünya Olimpiyat Atletleri Birliğinin (WOA) düzenlediği Dünya Olimpiyat Atletleri Forumuna mesken sahipliği yapacak.

İMAMOĞLU’DAN HAZIRIZ MESAJ

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın en büyük kentinin idare organı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, sporun ve olimpik hareketin büyük tesirini kentimizdeki herkese ulaştırmayı hedeflemekteyiz. Bu bağlamda olimpiyat ideolojisi odak noktamızın merkezinde yer almaktadır. Stratejimizin değerli bir modülü da olimpik ideolojinin en kıymetli temsilcileri olan olimpiyat atletlerini kentimizde ağırlamak ve böylelikle onların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaktır. Atletlerimize, gençlerimize ve tüm toplumumuza ilham vermek üzere Dünya Olimpiyat Atletleri Forumu aracılığıyla WOA için olağanüstü bir ortam sunmaya hazırız” tabirlerini kullandı.

JOEL BOUZOU’DAN CUMHURİYET VURGUSU

WOA Lideri Joel Bouzou ise Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümü kutlamalarının bir kesimi olmanın büyük bir onur olduğunun altını çizerek, “Olimpiyat Atletleri, olimpik hareketin bedellerinin canlı birer örneğidir. Dünya Olimpiyat Atletleri Forumu, tüm kıtalardan Olimpiyat Atletlerinin toplumlarına nasıl katkı sağlayabildiklerine dair kıssalarını paylaşabilecekleri, birbirlerine ilham verebilecekleri ve en âlâ uygulamaları paylaşabilecekleri bir yerdir. WOF’un evvelki iki toplantısı, dünyanın dört bir yanından Olimpiyat Atletlerinin toplumlarını bir ortaya getirmek, dezavantajlı gençlere spor fırsatları sağlamak, obezite ve hareketsizlikle uğraşa yardımcı olmak ve çevreyi korumak için çok daha fazla projenin başlatılmasını sağlamıştır. Spor yoluyla dünyayı daha yeterli bir yer haline getirmek üzere daha fazla Olimpiyat Atletini güçlendirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Dünya Olimpiyat Atletleri Forumunun birinci olarak 2015 yılında Moskova’da, ikincisi ise 2019 yılında Lozan’da düzenlendi. 107 Ulusal Olimpiyat Birliğinden (NOA) 150’den fazla iştirakçi Ömür için Olimpiyat Atletleri teması altında bir ortaya geldi. Forum, olimpiyat hareketinin kalbinde yer alan elçiler olarak olimpiyat atletlerinin özel statüsünü pekiştirirken, WOA’nın olimpiyat atletlerinin muhtaçlıklarını desteklemek ve olimpik mefkureleri yaymaları ve NOA’ların global ağını güçlendirme misyonlarını üstleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu