Ekonomi

Nikel piyasasında 1 yıl sonra normalleşme

Londra Metal Borsası’nın (LME) 8 Mart 2022’de nikel işlemlerini askıya almasının ve milyarlarca dolarlık mutabakatları iptal etmesinin ardından nikel, 1 yıl sonra her zamanki saat 01:00 saatine geri döndü.

LME, bir hafta önce Asya piyasalarında nikel ticaretine başlamayı planlamıştı ancak depodaki az sayıda kargonun nikel yerine taş içerdiğinin anlaşılması üzerine piyasada dalgalanma riski nedeniyle nikel ticaretini erteledi.

2022 yılında emtia piyasasındaki dalgalanmadan en çok nikel etkilendi. Arz düşüncelerinin yanı sıra spekülatif süreçlerin de güçlenmesiyle LME, yüzde 100’ün üzerinde artış gösteren nikelde alım satımı durdurdu ve Mart ayında 100.000$ seviyelerini test etti. 8. Nikel işlemleri bir hafta sonra yeniden açıldı, ancak Londra saatiyle sabah 8:00 itibariyle işlem görüyordu.

LME’nin bu müdahalesinin ardından yıl boyunca nikelde sert hareketler görüldü. Nikel fiyatlarındaki sert artışlarla birlikte elektrikli araç üreten firmalar maliyetlerini düşürmenin çarelerini aramaya başladı.

haber-bala.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu