Haber

Netanyahu Refah’a saldıracaklarını söyledi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı ve yaklaşık 1,4 milyon insanın yaşadığı Refah’a bir kez daha saldıracaklarını söyledi.

Netanyahu, ülkesini ziyaret eden Hollanda’daki geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte ile Batı Kudüs’te görüştü. İsrail Başbakanlık Basın Bürosu’ndan toplantıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu’nun Rutte’ye Gazze’ye yönelik saldırılarla ilgili bilgi verdiği belirtildi.

İSRAİL’İN REFAHA YÖNELİK SALDIRILARI DEVAM EDECEK

Netanyahu, Hamas’ın askeri kanadı İzeddin El Kassam Tugayları’nın Refah’taki taburlarını hedef alacaklarını belirterek, “Hamas’a karşı tam zafer kazanana kadar” baskınlara devam edeceklerini kaydetti.

NE OLDU?

Netanyahu, 9 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ordu ve güvenlik örgütüne, Refah’a akın ederek buraya sığınan yaklaşık 1,4 milyon Filistinlinin başka bölgelere gönderilmesi için bir plan hazırlanması talimatını verdiğini açıklamıştı.

REFAH ŞEHRİNE YAPILAN SALDIRILARDA 100’DEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Refah’taki hastane yetkilileri bu sabah yaptıkları açıklamada, İsrail’in Refah kentine yönelik saldırılarında 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce yaralının hastanelere ulaştığını belirtti.

AMAÇ SİVİLLERİN EVLERİNİ ALDILAR

Filistin Kızılayı da İsrail saldırılarının Refah şehir merkezinde yoğunlaştığını ve saldırılarda sivil evlerin de hedef alındığını duyurdu.

HASTANE TEHLİKELİ DURUMDAKİ YARALILARLA DOLU

Kuveyt Hastanesi Müdürü Suhayb al-Hims, hastanenin çok tehlikeli durumdaki yaralılarla dolu olduğunu, yeterli ilaç ve serumun bulunmadığını belirtti.

KARADAN, HAVADAN VE DENİZDEN BİRÇOK SALDIRI

Yerel kaynaklar, savaş uçaklarının, ağır topçu ateşi ve savaş gemilerinin denizden yoğun ateşiyle eş zamanlı olarak yaklaşık 40 hava saldırısı düzenlediğini, özellikle yerinden edilenlerin barındığı çok sayıda konut ve camiyi hedef aldığını kaydetti.

REFAH ŞEHRİNDE 1.4 MİLYON FİLİSTİNLİ VAR

Gazze’nin Mısır sınırında yer alan Refah kenti yaklaşık 280 bin Filistinliye ev sahipliği yapıyordu. Yaklaşık 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze Şeridi’nde İsrail’in 7 Ekim’deki saldırıları nedeniyle 1,9 milyon kişi yerinden edildi.

Saldırılarda yerinden edilen Filistinlilerin çoğu, İsrail’in daha önce “güvenli” olduğunu iddia ettiği Refah’a sığındı. Yerinden edilmiş Filistinlilerin bölgeye gelmesiyle Refah’ın nüfusu dört kattan fazla artarak 1,4 milyona ulaştı.

Yeterli barınma imkanının olmaması nedeniyle Refah’a sığınan Filistinlilerin büyük bir kısmı derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail güçleri sık sık Refah şehrini hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail’in Refah kentine kara saldırısı düzenlemesi halinde Gazze Şeridi’nde sivillerin barınamayacağından korkuluyor.

kemer-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu