Haber

Murat Gezici’nin sözleri gündem oldu! Altılı tablonun durumu değişecek mi?

  • Haber7

CHP’ye yakınlığıyla tanınan kamuoyu araştırmacısı CNN Türk’te canlı yayına girdi. Murat Seyahatdikkat çekici açıklamalarda bulundu.

AK Parti hükümetine yönelik eleştirilerin Türk Devleti düşmanlığına dönüştüğünü belirten Gezici, Kanal İstanbul’un değerine vurgu yaptı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN YENİ REZERV ALANLARI OLUŞTURULABİLİR”

Afet bölgesinde yürütülen çalışmalara değinen Murat Gezici, şunları söyledi:

“Fuat Oktay AFAD’ın başında görev almış tecrübeli bir isim, Hulusi Akar eski Genelkurmay Başkanı, Süleyman Soylu tecrübeli bir İçişleri Bakanı, Murat Kurum beyin sarsıntısı faciasını çözmüş çok tecrübeli bir isim. Bu isimlerin hepsi sahadaydı. Bence harika bir iş çıkardılar.

Kanal İstanbul’un ne kadar değerli bir proje olduğunu bir kez daha kamuoyunun gündemine taşımamız gerekiyor. Yeni bir rezerv alanı oluşturarak, konut alanı açarak kentsel dönüşümü dolaylı olarak gerçekleştirebilirsiniz. 2,5 milyon İstanbulluyu yeni binalarla o bölgeye getirebilirsiniz.”

Muhalefette ‘KANAL İSTANBUL’ duruşu değişecek mi?

Gezici’nin açıklamasının ardından Kanal İstanbul’da muhalefetin durumunun ne olacağı merak konusu oldu.

Peki Kanal İstanbul’a kim karşı?

KILIÇDAROĞLU’DAN ‘KANAL İSTANBUL’ TEHDİTİ

Kılıçdaroğlu, 5 Kasım 2021’de Kanal İstanbul projesiyle ilgili tehdit edici açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul’dan da bahsetmek istiyorum. Kanal İstanbul ihalesini kimse satın almaz. Böyle giderse bedeli ağır olur. Bu coğrafyaya içeriden veya dışarıdan ihanet etmek için açılan bir ihaleyi birileri alıyorsa ve siz iklim krizinin bu kadar konuşulduğu bir dünyada İstanbul’a ihanet etmeye devam edecekseniz ve bunun ihalesi açılacaksa, o ihaleye giren bedelini ağır ödeyecek. Bunu herkesin bilmesini istiyorum. Bu ihaleye kimse girmeyecek. Gençlere pipomuz var gereğini yaparızdiye konuşmuştu.

Kahramanmaraş sarsıntılarından bir gün önce 5 Şubat’ta Bakırköy’de muhtarlarla bir araya gelen CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: O parayı sadece Kanal İstanbul’dan değil, bu ülkenin hazinesini çarçur edenlerden, 418 milyar doları çarçur edenlerden alacağız. Herkesin inancına, kimliğine, yaşam biçimine saygı duyarak barış içinde yaşayacağız. Ayrılmak isteseler de inanma inadına birlikte yaşarız” sözlerini kullandı.

BABACAN: KANAL İSTANBUL’A GÖNDERİLECEK KAYNAKLAR…

Ali Babacan, 24 Şubat’ta Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalına bağlanarak gazeteci Kenan Taş’ın sorularını yanıtladı. Adını Kanal İstanbul koydular. Biz buna ‘Yaşam İstanbul’ diyoruz. Kanal İstanbul’a harcanacak kaynakla İstanbul’u depreme hazırlıklı getirmek mümkün. Ancak bu, testi bozmadan yapılmalıdır. Ölü ruhlar geri gelmez. Aynısını İstanbul’da, Marmara’da tekrar yaşamayalım.diye konuşmuştu.

ÖZTRAK, AK PARTİ’Yİ KANAL İSTANBUL ÜZERİNDEN ÇEKTİ

20 Şubat’ta CHP MYK toplantısında konuşan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ‘Kanal İstanbul’ AK Parti hükümetini hedef almıştı.

Kanal İstanbul’un İstanbul’a ihanet olduğunu söyleyen Öztrak, şunları söyledi: İstanbul’a ihanet edenler bugüne kadar İstanbul depremi için ne gibi hazırlıklar yaptı? Herhangi bir hazırlık yapılmadı. ‘Kanal İstanbul’ diyerek ihanette ısrar edildi.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Temmuz 2021’de Kanal İstanbul’u hedef alarak, “ Buradan bir kez daha ilan edelim ki, bizim yönetimimizde yağma İstanbul’a bir kuruş kazandırmayacaktır.dedi.

UYSAL: RANTİYE PROJESİ

20 Şubat’ta CHP ile emsal bir açıklama yaptı. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, sosyal medya hesabından şu ifadelerle Kanal İstanbul projesini hedef aldı:

“İşte yüzyılın utanmazlığı!!! Eyy AKP hükümeti; İstanbul’da deprem riski fazlasıyla varken insan yoğunluğunu artıracak ‘Kanal İstanbul’ RANTİYE projesine devam edecek misiniz???”

AKŞENER: BURADA YAŞAMAYACAKLAR

İYİ Parti lideri Akşener, 25 Ağustos’ta ‘Kanal İstanbul’ güzergahı üzerindeki Sazlıbosna Mahallesi’nde bir açıklama yaptı. Kimse endişelenmesin. İlk seçimde hükümeti emekli edeceğiz, milletimizi bu ‘İğrenç Borçtan’ kurtaracağız. Çok az kaldı!‘ belirtmişti.

Akşener, Kanal İstanbul projesine ve kredi verecek bankalara da seslendi, ” Hukuki bir kavram olan ‘İğrenç Borç’ diye bir kavram var. Alıp verdiğiniz borçlar bu ülkenin borcu değil. Verdiğiniz borçlar bu ülkeye borç değil. Bireylerin aldığı bir krediye dönüşür ve borçlanır. Bu konuyu iptal edeceğiz. Bunu açıkça söyledim. Burada bir kez daha söylüyorum. Sazlıbosna’da yaşayan tüm hemşehrilerimin mekanı cennet olsun. Çok az kaldı. Burada yaşayamayacaklar. Burada siyasi olarak yaşamayacaklar.diye konuşmuştu.

DAVUTOĞLU: O İHALEYİ İPTAL ETTİK

2021 yılı Temmuz ayında Samsun’da katıldığı programda konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ” Sadece inat uğruna; İstanbul’u ve Marmara Denizi’ni riske atacak bir proje peşinde koşmaya çalışıyorlar. Bu ihale süreçlerini bilen biri olarak söylüyorum; geldiğimiz gün bu süreçlerdeki hukuksuzluğu ortaya koyuyoruz ve ertesi gün o ihalelerin hepsini iptal ediyoruz. Bundan kimse rahatsız olamaz‘ kullanmıştı.

KARAMOLLAOĞLU: BUNLAR YANLIŞ YATIRIMLAR

Aralık 2019’da Sadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Kanal İstanbul projesine karşı çıkmış ve burada bir rant olduğunu iddia etmişti. Partisinin Bilecik İl Başkanlığı 7’nci Olağan Kongresi’nde konuşan Karamollaoğlu, ” Bunlar gerçek değil, bunlar sahte yatırımlar. Ama burada başka bir rant olduğu için dönmüyorlar.diye ilan etti.

Karamollaoğlu, ” Kanal İstanbul projesi… Bu projenin Trakya’daki ekolojiyi ciddi anlamda bozacağını, yer altı su dengesini bozacağını, Marmara’nın belli bir süre sonra kaybolacağını bilim adamları da çok net ortaya koyuyor. İstanbul bu kanalla adeta bir adaya dönüşüyor. Bu bizi endişelendiriyordedi.

ALTLIK TABLOSUNUN ORTAK POLİTİKALARI HAFIZA METİNİNDE YER ALMAKTADIR

Kanal İstanbul, altılı masa tarafından 30 Ocak’ta açıklanan Ortak Politikalar Mutabakat Zaptı’na da dahil edildi. Göreve geldikleri gün projeyi iptal edeceklerini belirten 6 maddelik tablo, yayınladığı ortak anlaşmada, “ Göreve geldiğimiz gün Kanal İstanbul projesini iptal edeceğiz ve bugüne kadar yapılan iş ve işlemleri hukuki, ekonomik, ekolojik ve teknik açıdan inceleyeceğiz.” sözleri vardı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu