Ekonomi

Merkez Bankası’ndan döviz borcu olan şirketlere yeni KKM uygulaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz yükümlülüğü olan şirketlere en az 1 ay vadeli döviz veya Türk lirası mevduat ve katılma hesabı açtırdı.

TCMB’nin Döviz Yükümlülüğü Bulunan Tüzel Kişilerin Döviz veya Türk Lirası Depo Katılma Hesaplarına Sağlanacak Desteklere İlişkin Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ’de, ithalat bedeli veya döviz kredilerinin geri ödenmesine ilişkin yükümlülüğü bulunan şirketlerin, döviz veya Türk lirası mevduat ve katılma hesabı açabilecekleri belirtildi.

Tebliğ’de, dolar, euro ve sterlin cinsinden döviz tevdiat hesapları ile döviz borcu bulunan yerli tüzel kişilerin döviz cinsinden katılım fonu hesaplarındaki bakiyelerin vade sonunda Türk Lirası’na çevrileceği belirtilmektedir. hesap sahibinin talep etmesi durumunda oran. Bankanın bozdurduğu dövizin Merkez Bankası tarafından vadesiz kuru üzerinden satın alınacağı ve Türk lirasının ilgili bankaya aktarılacağı belirtildi.

Tebliğ’de, yerli tüzel kişiler için bir aydan az olmamak üzere Merkez Bankasınca belirlenecek vadelerde banka tarafından Türk Lirası mevduat veya katılma hesabı açılacağı belirtildi.

Tebliğ’de, Türkiye’de ikamet eden tüzel kişiler için, yabancı para yükümlülüğü olanlara, hesap sahibinin talebi üzerine, bankalardaki Türk Lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesap bakiyeleri için vade süresi esas alınarak hesap açılabileceği belirtilmiştir. 1 aydan az olmamak üzere Merkez Bankasınca belirlenecek vadelerle:

“Vade sonunda anapara ve faizi Türk Lirası mevduat hesabı sahibine, vade sonunda katılma hesabı bakiyesi banka tarafından ödenir. kur farkı üzerinden hesaplanan bedelden kar payı, mevduat veya katılma hesabı sahibine ödenmek üzere Merkez Bankası tarafından ilgili bankaya aktarılır.Açılan Türk Lirası mevduat veya katılma hesapları vade sonunda yenilenebilir.Kapsam hesap yenilemenin usul ve esasları Merkez Bankasınca belirlenir.”

Tebliğ’de mevduat veya katılma hesabı açan yurt içinde yerleşik tüzel kişinin hesabın vadesi boyunca döviz almama taahhüdü alacağı, döviz almama taahhüdünün yerine getirilmesi halinde Merkez Taahhüdünü yerine getirmeyen yurt içinde yerleşik tüzel kişilerin banka kredisi kullanım taleplerinde, taahhüdün yerine getirilmediği tespit edilir. tarihinden itibaren bir yıl süre ile kabul edilmeyeceği açıklandı.

Tebliğ’de, bankanın mevduat hesabına uygulayacağı faiz oranının Merkez Bankası tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranından düşük olamayacağı ve katılma hesabına sağlanacak getirinin, katılım bankaları ile açık piyasa işlemleri kapsamında Merkez Bankası tarafından yapılan bir hafta vadeli geri alım vaadi işlemlerinde oluşan maliyetten düşük olacaktır. Farkın katılım bankacılığı esasları çerçevesinde katılım bankası tarafından karşılanması durumunda, karşılanmayan kısım için Merkez Bankası tarafından herhangi bir ödeme yapılmayacağı belirtilmiştir.

Tebliğ’de, Merkez Bankası’nın bankanın mevduat hesabına uygulanacak azami faiz oranını belirlemeye yetkili olduğu belirtilirken, Tebliğ’in prestijiyle bugün yürürlüğe girdiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu