Haber

Konya Selçuklu’da ilk hasat yapıldı… 1 ton bal bekleniyor

KONYA (İGFA) –Selçuklu Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde arıcılığın geliştirilmesi amacıyla pilot bölge olarak seçilen Eğribayat Mahallesi’nde başlatılan “Arı Kovanı Destekleme” projesi kapsamında ilk bal hasadı gerçekleştirildi.

Selçuklu Belediyesi tarafından 120 kovan desteği sağlanan proje ile hasat döneminde ortalama 1 ton bal hasadının yapılması bekleniyor.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatımcı, protokol üyeleri ve basın mensuplarıyla birlikte Eğribayat Mahallesi’ndeki bal üreticilerinin bulunduğu bir merkeze gelerek ilk hasadı yerinde gördü.

Selçuklu Belediye Başkanı Pekyatımcı, amaçlarının ekonomik maliyeti yüksek eserler üretmek ve eser çeşitliliğini artırmak olduğunu söyledi.

Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nün çalışmalarına büyük önem verdiklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatımcı, arıcılığın değerine dikkat çekerek, “Konya’mızda farklı bölgelerde yapılıyor ama merkez bölgelerimizde yapılmıyor. Eğribayat’ta arıcılık geleneği olduğunu ve buradan padişah balı olarak kullanıldığını öğrendik.Selçuklu padişahlarına bal gönderilen bir bölgeydi.Bu noktada Selçuklu Belediyesi olarak biz de Selçuklu Belediyesi olarak arı kovanı hibe matrahı sağladık. arıcılık yapmak ve üretime katkı sağlamak isteyen üreticilerimize yüzde 50 oranında hibe verdik.Arı üretimi ile ilgili ihtiyaçları olan tüm araç ve gereçler de kendilerine ücretsiz verildi. Eğribayat Mahallemizde kovanlar var” dedi.

haberkavaklidere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu