Ekonomi

KKM 3 trilyon TL’nin altına düştü

Döviz korumalı mevduattaki düşüş eğilimi devam ediyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bilgilerine göre, 3 Kasım haftası itibarıyla döviz korumalı mevduat toplamı 2,92 trilyon TL’ye geriledi. KKM’nin dolar bazında büyüklüğü ise 103,2 milyar dolara geriledi.

3 Kasım haftasında KKM’deki düşüş 86,2 milyar TL’ye ulaştı. KKM’lerde son 10 haftada 447 milyar TL’lik düşüş kaydedildi.

KKM’de düşüş eğilimi devam ederken, ekonomi yönetiminin KKM’yi baskılayıcı düzenlemeleri de devam etti.

2 Kasım’da açıklanan düzenlemeye göre Döviz Korumalı Mevduat’ta (KKM) zorunlu karşılık oranı artırılmış, yabancı para mevduatlara ise TL cinsinden ilave zorunlu karşılık oranı getirilmiştir.

Düzenlemeye göre, CCC’nin ağırlaştığı 6 aya kadar vadeler için zorunlu karşılık oranı 5 puan artırılarak yüzde 30’a çıkarıldı. Vadesi 1 yıla kadar olanlarla 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarıldı.

Eylül ayında TCMB, CCC’nin kötüleştiği 6 aya kadar zorunlu vade değişim oranını yüzde 15’ten yüzde 25’e çıkarmış, vadesi 1 yıla kadar olanlarla 1 yıl vadeli olanların teminat oranlarını ise yüzde 25’e çıkarmıştı. 1 yıl ve üzeri ise yüzde 5 olarak belirtildi.

aksehirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu