Haber

İsrailli Araştırmacılar Virüslere Karşı Korunmak İçin Görünmez Yüz Maskesi İcat Etti

KUDÜS, 25 Kasım (Xinhua) — İsrail Teknoloji Enstitüsü (Technion) Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrailli araştırmacıların, kullanıcıları koronavirüs, Ortadoğu Teneffüs Sendromu (MERS), grip ve öbür teneffüs virüslerinden koruyan görünmez bir yüz maskesi geliştirdiğini bildirdi.

Technion, yeni maskenin, kullanıcının yüzünün önünden akan bir tıp görünmez hava perdesinden ibaret olduğunu ve bir şapka siperliğine monte edilen, filtre içeren, tekrar kullanılabilir hafif bir ünite ile oluşturulduğunu açıkladı.

Hava perdesi gözleri, burnu ve ağzı korurken, yüzü tanımayı ve hisleri anlamayı sağlıyor ve kelamlı irtibata de imkan tanıyor.

Araştırmacılar, yeni teknolojiye yönelik testlerde, nefes alma ve konuşma sırasında oluşan küçük damlacıkların yanı sıra öksürme ve hapşırma sırasında oluşan büyük damlacıkların tesirli bir halde engellendiğini gösterdi.

Ayrıca, kullanıcı kontamine bir alanda olduğunda, hava perdesi bir “aşındırma” süreciyle yüzün ön kısmındaki serpintileri gideriyor.

Technion, araştırmacılar tarafından huzurevlerinde, üniversitelerde, mağazalarda ve ofislerde onlarca denek ile yapılan görüşmelerin, görünmez maskenin yararlarını açıkça gösterdiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu