Haber

İmamoğlu’ndan Müjde: “İstanbul’a Yılbaşı Hediyesi Olarak Dudullu-Bostancı Metro Hattını 2023’ün İlk Günü Hizmete Açacağız”

HABER: EDDA SÖNMEZ/ KAMERA: SADIK KARAKULOĞLU

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye iştiraki KİPTAŞ’ın planlanandan 6 ay önce tamamladığı Türkiye’nin ilk çevreci toplu konut projesi olduğu belirtilen Tuzla Meydan Konutları projesinin anahtarlarını sahiplerine teslim etti. Burada Bostancı-Dudullu metrosunun 2023’ün ilk gününde İstanbul’a yeni yıl hediyesi olarak getireceğini söyleyen İmamoğlu, “Bereketin olduğu yerde yatırım vardır. Bereketin olduğu yerde hayırlı işler vardır. “Bizimle çok dua ve destek oldu” dedi.

KİPTAŞ tarafından 31 Mayıs 2021 tarihinde temelleri atılan ve 158 bağımsız üniteden oluşan “KIPTAŞ Tuzla Meydan Evler” projesi tamamlandı. Günde 20 bin litre su tasarrufu sağlaması nedeniyle “Türkiye’nin ilk çevreci sosyal konut projesi” olarak anılan 5 blok, 149 konut, 9 ticari ünite ve 1 anaokulundan oluşan Tuzla Meydan Konutları’nın anahtar teslim töreni, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından gerçekleştirildi. katılımıyla. İstanbullulara verdiği sözleri yerine getirmenin gururunu yaşadığını belirten İmamoğlu, İstanbulluları mahcup etmemek için en üst düzeyde çaba göstereceklerini kaydetti. Bostancı-Dudullu metrosunun da 2023’ün ilk gününde yılbaşı hediyesi olarak İstanbul’a getirileceğini belirten Önder İmamoğlu, “Söz veriyoruz ve sözümüzü yerine getiriyoruz. Benim için memnuniyet verici.”

İSTANBUL’UN KAYNAKLARI İÇİN NE KADAR TİTİZ ÇALIŞTIĞIMI BİLMEZSİNİZ…

İmamoğlu, 16 milyon İstanbulluya verdikleri sözleri tek tek yerine getirirken, son 25 yılı hep son 3,5 yılla kıyasladıklarını hatırlatarak, “Yönettikleri 25 yılın 3,5’a denk geldiğini görmek beni çok mutlu ediyor. yıl.” . İstanbulluların bütçesindeki israfa son verilerek projelerin hayata geçirildiğini vurgulayan İmamoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu şehrin nimetlerini, parasını bu şehrin insanlarına ulaştırmak için ne kadar titiz çalışıyoruz bilemezsiniz. İsrafı ortadan kaldırıp tasarruf yaptığınızda vaatlerinizi yerine getirmeniz kolaylaşıyor. hizmet etmek, işte tam olarak bunu başaramayacak ve başaramayacaksınız.İstanbul’da iş yok.

İBB’NİN BÜTÇESİ HİÇ BU KADAR MUHTEŞEM OLMADI: İsrafa son veren, tasarrufu hayata geçiren anlayış, İstanbul bütçesine rahmet getirdi. Merhamet çok değerli bir kavramdır. Hakkını vermek zorundasın. İsraf sistemine son verdiğinizde rahmet filizlenir, büyür ve bütçenizde kocaman olur. Beklediğinizden daha fazla iş üretirsiniz. Ben bir mucizeden bahsetmiyorum, rahmet tılsımından bahsediyorum. Merhametin olduğu yerde yatırım vardır. Nerede rahmet varsa, orada halkınızı hoş işlerle buluşturmak vardır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi hiç bu kadar bereketli olmamıştı diyorum. Çokça duamız ve desteğimiz var.

GÜNDE 20 BİN LİTRE SU TASARRUFU: Bolluk kavramı ile sosyal konut kavramına başka bir boyut kazandırdık. KİPTAŞ yeni bir dönem başlattı. Türkiye’de ilk defa bir sosyal konut projesinde bu tarzı uygulamış olmanın gururunu yaşıyoruz. Sadece bu projede vatandaşlarımıza günde 20 bin litre su tasarrufu sağlıyoruz. Baktığınız zaman bu yıl da kurak bir dönemden geçiyoruz. Bu yüzden her konutunuzda musluk akışında biraz daha titiz olmamız gerekiyor.

BÖYLE BİR NİMET YAPARSAM YÜZÜME MUTLU OLURUM: Neredeyse 1,5 yıl sonra bu projeyi 6 ay önceden halkımızla buluşturuyoruz. Biz burada temeli atarken sabote edilmeye çalışıldı. Yine kürsüden gelip projenin uygun olmadığını, ruhsat verilemeyeceğini söyleyen bir ilçe belediye başkanı vardı. Yani bu sözlerle devletin bir kurumunu yeniden sıkıntıya sokmak. Bugün yaklaşık 41 bin kişinin başvurduğu ve 149 kişinin evine gireceği konutlara iftira atma, karalama ve deyim yerindeyse dikkati başka yöne çekme çabaları tamamen beyhudeydi. Bunu size hatırlattığım için üzgünüm. Böyle bir şey söyleseydim, bugün kızarırdım. Hatta bereli diyebilirim, kırmızı olsa yetmez. Sadece başka birinin yüzünün kızarıp kızarmayacağını merak etmiyorum. O gün de üzülerek onu uyardım. yanlış yapıyorsun Biz bir devlet kurumuyuz. Devlet kurumu böyle şeylere tenezzül etmez. Çünkü biz bu şehirde, tapudan kat irtifakına, yanlış projelerden, protokolsüz temel atmaya kadar, bizden önce yapılmış yüzlerce yanlış uygulama ve işi düzeltmiş bir yönetimiz. Ancak gördüğünüz gibi sonuca varmış olması ne kadar haksız olduğunun ve bizi karalamaya çalıştığının da bir kanıtıdır.

16 MİLYONA EŞİT BAKIŞLARIMIZ VAR: Kendi kendini izole eden değil, çevreyle bütünleşen, komşuluk duygusunu artıran bir yapı düzenini hayata geçirdik. Arkadaşlarım da uygun bir alana kreş ürettiler. Toplu konuttan başlayarak sosyal yaşam kültürünü güçlendiren sosyal demokrat anlayışımızın sonuçlarından biri de burada insan ayrımı yapmamaktır. Kimliği, hayatı, inancı, siyasi görüşü ne olursa olsun bu şehrin 16 milyon insanına kendimi o kadar yakın hissediyorum ki, bu şehrin insanlarına o kadar yakın hissediyorum ki, oburla olduğumdan hiçbir farkım yok. tanıktır. Hizmet ederken memnunsa vatandaşımızın gözünden o memnuniyeti alabilirsem. Benim için gerisi önemsiz. 16 milyon insanımıza eşit bakan gözümüz ve yüreğimiz var.”

İmamoğlu, anahtar teslim töreninin ardından hak sahiplerinden Oğuzhan Canpolat’ın evinde konuk oldu. Ev sahipleriyle kahve içip sohbet eden İmamoğlu, aile ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

“IŞIK EVLERİ DE GELİYOR”

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt da törende, “Tuzla Meydan Evler ile birlikte bu dönemde temeli atılan dört sosyal konutumuzdan üçünü, bin 752 bağımsız konuttan oluşan sosyal konut projemizi teslim ettik. Bundan sonraki hedefimiz Tuzla Aydınlık Evler Sosyal Konut Projemiz. Olağanüstü bir aksilik olmazsa hak sahiplerine 2023 Ocak’ta daire krokisini çizeceğiz. Teslim tarihimizi de aynen bildireceğiz” dedi. .

Ali Kurt’un verdiği bilgiye göre 158 bağımsız birimden oluşan KİPTAŞ Tuzla Meydan Evler, Türkiye’de ilk kez bir sosyal konut projesinde kullanılan “Gri Su Geri Kazanım” sistemi ile gündeme geliyor. “Gri Su Geri Kazanım Sistemi” ile konutlarda kullanılan sular (duş, küvet, lavabo, çamaşır makinesi ve mutfaklardan kaynaklanan evsel atık sular vb.) arıtılarak tekrar (klozet rezervuarlarında ve bahçe sularında) kullanılacaktır. sulama). Böylece hem bu konutlarda yaşayanların su faturalarından tasarruf edilerek hem de ortalama 100-150 kişinin ihtiyacı olan yaklaşık 20 bin litre su tasarrufu sağlanarak doğal su kaynaklarının ve çevrenin korunmasına değerli bir katkı sağlanacaktır. sadece bir gün içinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu