Teknoloji

Google, Afrika’yı Avustralya’ya bağlayan ilk deniz altı fiber optik kablosunu inşa edecek

ABD merkezli arama motoru Google, ve Avustralya kıtalarını birbirine bağlayacak ilk deniz altı fiber optik kablosunu inşa etmeye hazırlanıyor.

Google’ın duyurusu, arızalı denizaltı kablolarından kaynaklanan Afrika genelindeki yaygın kesintilerin ardından geldi.

“Umoja” adlı çalışma kapsamında kablo, Kenya’dan yola çıkıyor. Güney Afrika’daki kara yolculuğunu tamamlamadan önce Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Uganda, Zambiya ve Zimbabve dahil olmak üzere çeşitli ülkelerden geçiyor.

Kablo Hint Okyanusu’ndan taşınacak

Google, rotanın karasal kısmını tamamladığını duyurdu. Kabloyu Hint Okyanusu üzerinden Avustralya’nın Perth şehrine taşıma çalışmaları devam ediyor. Ne zaman tamamlanacağına ilişkin net bir tarih yok.

Google: Kritik önemde

Cloud’un küresel ağ altyapısından sorumlu Başkan Yardımcısı Brian Quigley, şu açıklamayı yaptı:

Mevcut bağlantı rotalarından farklı ve yeni rota oluşturmak, geçmişte yüksek etkili kesintiler yaşayan bir bölge için dayanıklı ağın sürdürülmesi açısından kritik önemde.

Daha kaliteli hizmet sunulacak

Dünya genelindeki denizlere, okyanuslara ve su yollarına uzanan yüzlerce kablo var. Kabloların çokluğu, veri merkezinin daha kaliteli hizmeti anlamına geliyor.

Tech Crunch’ın aktardığına göre Google, Portekiz’i Nijerya ve Güney Afrika’ya bağlayan Equiano da dahil olmak üzere Afrika merkezli çeşitli kablolama projelerine de yatırım yaptı.

Google’ın diğer planı

ABD merkezli şirket, bu yılın başlarında, Güney Amerika’yı Asya-Pasifik’e bağlayan, Fransız Polinezyası üzerinden Şili’den Avustralya’ya uzanan ilk deniz altı kablolarından birini inşa etme planlarını da duyurdu.

2026 yılı konuşuluyor

Afrika’yı Avustralya’ya bağlayan ilk deniz altı fiber optik kablosunun inşa çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı henüz belli olmasa da, 2026’yı işaret ediyorlar.

muratli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu