Sağlık

Geleceğimiz Tehdit Altında mı? Dünya Genelinde Sperm Sayısı Hızla Düşüyor

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya nazaran dünya genelindeki sperm sayısı inanılmaz bir süratle düşüş yaşıyor. Pekala, sperm sayısı bu kadar süratle düşerken, insanlığın geleceğini neler bekliyor?

Kaynak: https://www.euronews.com/next/2022/11…

Human Reproduction Update mecmuasında yayınlanan bir makaleye nazaran 50 yıl içinde erkeklerin sperm sayısı yarıya yarıya düştü.

Yapılan araştırmada sperm sayılarının düşüş suratı yıllar içinde tam iki katına çıkarken, bu durum insanlığın geleceği konusunda kaygılara neden oldu.

Söz konusu araştırmada 53 ülkeden 57 binden fazla erkekten sperm örneği alındı ve Latin Amerika, Asya ve Afrika’daki sperm düşüşünün ilk defa Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’ya denk olduğu gözlemlendi.

Profesör Hagai Levine’in de içerisinde bulunduğu araştırma grubu, kelam konusu sperm düşüklüğünün tıpkı iklim krizi üzere global bir kriz olabileceğinin sinyallerini verdi.

Söz konusu araştırma sperm düşüklük suratını belirlerken, spermlerdeki bu ani düşüşün nedenini incelemiyor.

Fakat bilim insanları sperm sayısındaki düşüşün çağdaş etraf ve ömür biçimlerine bağlı olarak gelişebileceğinin altını çizdi.

Sperm sayısı düşüklüğü insanlığın geleceği konusunda tasa verse de araştırmacılar, sperm sayısının çok olmasının döllenme ihtimalinin yüksek olacağı manasına gelmediğini belirtti. Lakin az olmasının da bu ihtimali önemli manada düşürdüğünü belirtti.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu