Teknoloji

Elon Musk’tan öfkeli itiraf… Her şeyi görebilirler!

Ekim 2022’de Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Elon Musk tarafından paylaşılan yeni bir teaser klibe göre, ABD hükümetinin kullanıcılar arasında özel doğrudan mesajlar (DM’ler) dahil olmak üzere sosyal medya platformundaki her şeye tam erişime sahip olduğu iddiası yapıyor.

Elon Musk’ın itiraflarının yer aldığı klibin Pazartesi günü Fox News’te yayınlanacağı belirtildi.

TWİTER MESAJLARI GİZLİ DEĞİL

Elon Musk, Twitter’da paylaştığı klibinde “Çeşitli devlet kurumlarının Twitter’da olup biten her şeye etkin bir şekilde tam erişime sahip olması beni çok şaşırttı. Bunun farkında değildim.”diyor.

Sunucu Carlson” Buna insanların DM’leri de dahil mi?”Elon Musk sorusuna, “Oh evet”o cevapladı.

Elon Musk’ın bu itirafı, insanların bazı sorular sormasına neden oldu;

Musk, FBI gibi ajanslar teknoloji şirketlerinin elindeki verilere erişmek istediğinde her zaman meydana gelen mahkeme kararıyla devlet erişiminden mi bahsediyor?

Devletin özel Twitter DM’lerine erişimi, mahkeme emriyle erişimden daha alçakçaysa, bu nasıl oldu? Hükümet her zaman herkesin beyanlarına uydu mu? Bu gözetim için hangi sistem kullanıldı?

Bu, Elon Musk veya Twitter’daki başka birinin kullanıcı DM’lerine erişimi olduğu anlamına mı geliyor? Ünlülerin DM’lerde ne söylediğini veya eski bir iş ortağının hizmette ne söylediğini merak edebilecek meraklı çalışanlardan kullanıcıların gizliliğini korumak için hangi savunmalar var?

Musk, bahsettiği ancak asla uygulamadığı bir şey olan doğrudan ifadeler için şifreleme sunmayı planlıyor mu?

FARKINDA OLMADIĞINI SÖYLEDİ

Twitter’ı satın aldıktan sonra Elon Musk, devlet kurumlarının Twitter DM’lerine erişme yetkisini kimin verdiğini bilmediğini açıkladı. Röportajın sadece bir kısmı yayınlandığı için açıklamanın devamında ne söylediği bilinmiyor. Elon Musk’ın bu itirafının ardından kullanıcılar, Musk’ın yetkiyi kimin verdiğini bildiğini ancak söylemek istemediğini savundu. Twitter’da her türlü yetkiye sahip olan ve sayısız personel çıkarma işlemine giden CEO’nun röportajının devamı ile daha fazla tepki çekeceği görülüyor.

BİNLERCE KİŞİYİ HAYATA GEÇİRDİ

Twitter’ı satın aldıktan sonra şirketi bitirmeye yemin etmiş gibi davranan Elon Musk, kullanıcılardan tepkiyle karşılanan bu röportajda bir itirafta bulundu. Bir sonraki hamlesi hiçbir zaman belli olmayan Musk’ın önümüzdeki günlerde konuyla ilgili başka açıklamalarda bulunup bulunmayacağı bilinmiyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu