Ekonomi

ECB Başkan Yardımcısı’ndan enflasyon uyarısı

Ekonomistler Euro Bölgesi’nde orta vadede enflasyon görünümüne ilişkin daha iyimser beklentiler açıklarken, yetkililerden uyarılar gelmeye devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, tüketici enflasyonunun geçici bir süre için yeniden yükselebileceği konusunda uyardı.

Frankfurt Euro Finans Haftası etkinliğinde konuşan Guindos, Avro Bölgesi ekonomisinin şimdilik sakin kalacağını ancak daha sonra yeniden güçlenmesi gerektiğini, işgücü piyasasının zayıflamaya başladığına dair işaretlerin bulunduğunu söyledi.

Guindos, “2022 sonbaharında enerji ve gıda fiyatlarında yaşanan sert artışın yol açtığı baz etkilerinin azalmasıyla önümüzdeki aylarda enflasyonda geçici bir artış bekliyoruz. Ancak genel enflasyondaki düşüş sürecinin orta vadede devam edeceğini düşünüyoruz.” terim.”

Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 2,9 ile son iki yılın en düşük seviyesinde olmasına rağmen halen ECB’nin yüzde 2 olan hedefinin üzerindedir.

Guindos ufuktaki riskleri de kabul etti

ECB Başkan Yardımcısı Guindos da geleceğe yönelik risklere dikkat çekti.

Guindos, “Artan jeopolitik gerilimler ve mali önlemlerin etkisiyle enerji fiyatları önemli bir belirsizlik kaynağı olmaya devam ediyor. Aynı durum gıda fiyatları için de geçerli. Bu fiyatlar olumsuz hava koşulları ve daha genel anlamda küresel ekonomik kriz nedeniyle yukarı yönlü baskı altında. iklim krizi.” altında“Kalabilir” dedi.

ECB’nin para politikası izleyeceği yola ilişkin Guindos, ECB’nin gösterge faiz oranlarının uzun süre muhafaza edildiğinde enflasyonun kontrol altına alınması amacına değerli katkı sağlayacak seviyelerde olduğunu düşündüklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu