Haber

Dünyaca ünlü üzümde küf vurdu, verim düştü

Dünyaca ünlü üzümde küf vurdu, verim düştü

MANİSA Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümünün yetiştirildiği Manisa’da, bağları vuran küf hastalığı nedeniyle verimin yüzde 35’in üzerinde düşmesi bekleniyor. Rekoltenin yaklaşık 200 bin tona düşmesi nedeniyle üreticiler Manisa levha fiyatının açıklanmasını bekliyor.

İklim değişikliği ve mevsim dışı yağışlar Manisa’da yetiştirilen dünyaca ünlü çekirdeksiz üzümü de etkiledi. Yaz başında şiddetli yağışlar nedeniyle bağlarına ilaç uygulayamayan üzüm üreticilerini küf adı verilen bir hastalık kaptı. Bir tür mantar hastalığı olan ve nemli bağlarda hızla yayılan hastalık nedeniyle dallardaki salkımlarda kuruma ve dökülmeler meydana geldi. Manisa’nın neredeyse tamamında etkili olan külleme nedeniyle hasatta da büyük kayıplar yaşandı. Yüzde 35’i bulan rekolte düşüşleri nedeniyle bu yıl yaklaşık 200 bin ton üzüm hasadının açıklanması bekleniyor. Hastalık ve verim kayıplarının fazla olması nedeniyle çiftçiler Manisa’nın levhası olan 45 TL’nin altında bir fiyatın açıklanmamasını bekliyor.

Durumla ilgili açıklamalarda bulunan Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz iklim koşulları nedeniyle üzümün başkenti Saruhanlı’da şiddetli yağışlar nedeniyle üzümün başkenti Saruhanlı’da ağır hasar meydana geldi. nisan mayıs haziran aylarında ilçemize dolu yağdı hastalık var yan taraflara da geçebilen bir hastalık olduğu için zamanında ilaç yazamadık ilaç yazamadığımız için hastalık gelişti , biz de bununla ilgili ilaçları attık ama zaman geçti artık yapacak bir şey yok bu hastalık çok büyük hale geldi hayır kesip tribüne koymamız lazım zor bir durum. İlçemizde 35 bin tona yakın eser bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda 50 bin ton üzüm alıyorduk. İlçemizde yüzde 35 civarında kayıp var.” dedi.

“İlimizin plakasını fiyat üzerinden istiyoruz”

Manisa’nın üzüm fiyatlarında rekolte kaybı nedeniyle plakasını beklediklerini söyleyen Okur, “Üzümün çoğunlukta olduğu tüm ilçelerde yüzde 35 civarında eser kaybımız var. verim.İnşallah rakamlar istediğimiz gibi olur.Devlet büyüklerimize sesleniyoruz.Çiftçi gerçekten mağdur.Üzümcü, “Zeytinci mağdur. Şu an çiftçilik yapan herkes mağdur. Fiyat için yardım bekliyoruz. Üzüm üzerinde ilimizin plakasını istiyoruz. Devletimiz vatandaşının yüzünü güldürecek” dedi.

Çiftçileri erken hasat yapmamaları konusunda uyaran Okur, “Erken hasadı önermiyoruz. Artık daha fazla kilo vermeyelim. Herkes ekinini zamanında kesip kurutmalı” dedi.

guneyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu