Haber

Çiftlik Bank Davası sanıklarının duruşmasına devam edildi

Aralarında Çiftlik Bank davası sanığı ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da bulunduğu 20 sanığın davasına devam edildi. Serbest bırakılan Osman Naim Kaya, “Uruguay’da kara para aklamaya yardım etmekten 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldım.”

Çiftlik Bank davasında tutuklu bulunan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın davasına devam edildi. Tutuklu sanıklar Mehmet Aydın, ağabeyi Fatih Aydın ve Osman Naim Kaya, Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden bağlanırken, sanıkların avukatları da salonda hazır bulundu.

“Şikâyetçilerin kayıpları malvarlıkları itibarıyla tazmin edilebilir”

Tutuklu sanık Mehmet Aydın savunmasında, “Türkiye’de 100 firmamız var. Devletin kestiği cezalar bilişim firmasına kesildi. Game ve Dora gıda firmalarının devlete herhangi bir borcu yok. Şikayetçilerin kayıpları Varlıkları itibarıyla karşılanabilir. Şirketler yönetilirken ödemeler kayyumlar tarafından yapılmış olabilir. “Suçlu olsak bile ödemeler yapılacak. Serbest bırakılmamı talep ediyorum” dedi.

“Uruguay’da kara para aklamaya yardım etmekten 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldım”

Osman Naim Kaya, “Uruguay’da kara para aklamaya yardım etmekten 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldım. Cezamı çektim. Türkiye’de açılan dava nedeniyle yurt dışında kaçak olmam söz konusu değil” dedi. İadem için yapılan tüm yazışmalar Uruguay’a iletildi. “Devlet, cezamın infazı nedeniyle iade edilemeyeceğim yönünde yanıt verdi. Bu yanıtlar Dışişleri Bakanlığı’ndan alınabilir. Bu aşamada tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Mahkeme, Fatih ve Mehmet Aydın’ın tutukluluk halinin devamına karar verirken, suçun niteliğinin ve mahiyetinin değişme ihtimali, delillerin toplanmış olması ve herhangi bir hüküm bulunmaması ihtimalini dikkate alarak Osman Naim Kaya’nın tahliyesine karar verdi. delillerin tahrif edildiği şüphesi. Belgedeki eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşma ertelendi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan diğer 5 iddianamede ise Çiftlik Bank’ın kurucusu ve ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ile ağabeyi Fatih Aydın, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamasıyla suçlanıyordu. , ‘bilgi sistemlerini araç olarak kullanarak nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘ticari dolandırıcılık’. Şirketlerin faaliyetleri kapsamında ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan toplam 86 bin 114 yıla kadar hapis cezası istendi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu