Haber

Bursa İnegöl’de “Cumhuriyete Nefes” fidanları dikildi

BURSA (İGFA) – Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan ve ‘Geleceğe Nefes’ olarak anılan 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde, ‘Geleceğe Nefes, Nefes’ sloganıyla bu yıl da yeniden toprakla fidan dikildi. Cumhuriyet için’ Fidan dikim faaliyeti kırsal Karagölet İlçesi’nde gerçekleştirildi. Nefes için 81 ilde saat 11.11’de eş zamanlı başlayan etkinliğe İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Orman İşletme Müdürü Okan Kaya, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Gelecek programı. Etkinlikte, Protokol üyeleri, İnegöl Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, asker ve polisler, öğrenciler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gönüllü ekipler, şehit yakınları ve şehit olan 100 yaşındaki Yiğit Gökalp tarafından fidan dikildi. Programa çok sayıda vatandaş özel olarak davet edildi.

CUMHURİYET ORMANINI HER ZAMAN BİRLİKTE İNŞA EDİYORUZ

Törenin açılış konuşmasını yapan Orman İşletme Müdürü Okan Kaya, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında “Cumhuriyet Ormanı”nı hep birlikte inşa ettiğimizi söyledi. “2019 yılında Ulusal Ağaçlandırma Genelgesi kapsamında 11 Kasım 11.11 tarihi Ulusal Ağaçlandırma Günü olarak kutlanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda diktiğimiz fidanları ziyaret ettiğimizde hepsinin insan boyunu aştığını gördük. Bu bizi mutlu etti. Bugün inşallah sizlerle birlikte Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına özgü “Cumhuriyet Ormanı”nı kuracağız ve bu toprakların gelecek nesillere daha sağlam bir şekilde emanet edilmesini sağlayacağız. “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İNEGÖL’DE SIRADAN DENİZ YOK AMA “ORMAN DENİZİ” VAR

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl’ün yüzde 49’unun ormanlarla kaplı olduğunu hatırlatarak, “İnegöl’de Orman Denizi var” dedi. Konuşmasında yaptıkları çalışmalarla daha çok yeşil alan üretmeye devam ettiklerini söyleyen Başkan Alper Taban, “Yaklaşık 5 yıldır her 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde fidan dikiyoruz. İnşallah bundan sonra da devam eder. İnegöl biz biraz daha şanslıyız. İnegöl’de sıradan bir deniz olmasa da “orman denizi” var. Şehrimizin yüzde kırk dokuzu ormanlarla kaplı. Buna ne kadar şükretsek azdır. Elbette isterim. Bu ormanların yeşillenmesinde ve oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Çünkü İnegöl Belediyesi olarak yeni korular,yeni yeşillenen,yeni peyzaj alanları oluşturmaya çalışıyoruz.Bunu yaparken hep şunu söylüyorum;Ekilenler var. Önümüzde. Allah tüm belediye başkanlarımızdan ve emeği geçenlerden razı olsun. Bugün o ağacın gölgesinde serinliyoruz. Dolayısıyla ağacın dikilmesi ve yaşatılması çok önemli. İnşallah bundan sonra hep birlikte daha da çoğalması için gayret göstereceğiz. bu çalışmalar. Kıyametin yaklaştığını bilsek de bir ağacımız varsa onu dikmeye çalışırız. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl dönümünde bin yüz fidan dikiyoruz. “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vefat eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

ÜLKEMİZİ GELİŞTİREREK GELECEK NESİLLERİMİZE EMANET EDECEĞİZ.

Son olarak konuşan İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, “Her yıl kutlanan ve ağaç dikimleriyle taçlandırılan Ulusal Ağaçlandırma Günü’nü Türkiye genelinde 11 Kasım saat 11.11’de kutluyoruz. Biz bu vatanı atalarımızdan miras olarak değil, miras olarak aldık” dedi. İnşallah bunu daha da geliştirerek, her anlamda geliştirerek, aynı sorumlulukla gelecek nesillerimize emanet edeceğiz. Bu anlamda vatanı savunmak sadece sınır kapılarını korumak değildir. Toprak değerlidir. Fidanlarımızı korumaya ve yetiştirmeye devam edeceğiz. “Programda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla ilk fidan 100 yaşındaki Yiğit Gökalp ile birlikte dikildi. Sahaya bin yüz fidan dikildi.

maltepe-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu