Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 74,90 dolar.

Uluslararası piyasalarda haftanın ilk iş gününde Brent petrolün varili 74,90 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 77,50 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 75,58 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan saat 08.40’a göre yüzde 0.89 düşüşle 74.90 dolar oldu. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 71,11 dolardan alıcı buldu.

ABD ve Çin’de beklentilerden zayıf gelen ekonomik verilerin talep endişelerini artırması fiyatların gerilemesinde etkili oldu.

Ayrıca, küresel makroekonomik veri akışının fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı yaratmaya devam etmesi, petrol talebine ilişkin belirsizliğe yol açmaktadır.

Uzmanlar, Rus petrolü için tavan fiyatın daha sıkı uygulanması durumunda petrol arzının etkilenmeyeceğini tahmin ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) geçtiğimiz hafta yayınladığı aylık petrol piyasası raporuna göre, küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre günde 2 milyon 200 bin varil artışla 102 milyon varile ulaşması bekleniyor.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı’nın raporunda, Rusya’nın petrol gelirlerinin, ülkenin petrol ihracatını Nisan ayında 2022 Mart’ına göre yüzde 5 ila 10 oranında artırmasına rağmen düştüğü belirtildi.

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes tarafından haftalık olarak açıklanan verilere göre, ABD’deki petrol kuyusu sayısı 13-19 Mayıs haftasında bir önceki haftaya göre 11 azalarak 575 oldu.

Teknik olarak Brent petrolde 74,76-75,68 dolar aralığının direnç, 73,94-73,13 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

aralikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu