Haber

BM Libya Özel Temsilcisi: Yeni bir Libya inşa etmek için seçimler gerekli

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily, Libya’nın geleceğinin Temsilciler Meclisi (TM) ve Yüksek Devlet Konseyi’ne bağlı olmaması gerektiğini belirterek, “yeni bir Libya inşa etmenin tek yolu seçimlerdir” dedi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, BM Temsilcisi Bathily başkent Trablus’ta hükümet yetkilileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Libya’da bulunma sebeplerinin birilerini kayırmak olmadığının altını çizen Bathily, Libyalı yöneticilerin barış ve istikrar için bir an önce seçime gitmesi gerektiğini söyledi.

BM Temsilcisi Bathily, ülkenin geleceğinin TM ve Danıştay’a değil, vatandaşların beklentilerine bağlı olması gerektiğine değindi.

Ülkede barış ve istikrarın önünü açacak seçimler için bölgesel ve uluslararası ortakların güçlendirilmesini talep eden Bathily, şunları kaydetti:

“Yeni bir Libya inşa etmenin tek yolu milletvekillerini ve devlet başkanını belirleyecek seçimlerin yapılmasıdır. Yeni hükümet seçildiğinde ülkeye istikrar gelir. Yeni geçiş süreçleri veya yeni geçici hükümetler talep edenler Libya pastanın bölünmesini istiyor ve tarih onları hatırlayacak” dedi.

Libya’da seçim müzakereleri

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve TM’nin altı üyesinden oluşan Seçim Maddeleri Tespit Komisyonu, Fas’ın kuzeybatısındaki Buznika kentinde, Anayasa’nın 13’üncü maddesinde değişiklik yapmak için bir süredir toplanıyor. ülkedeki seçimler için anayasal destek.

Komite üyelerinin Libya’da 3 Haziran’da seçim yapılmasının önünü açan yasaları oy çokluğu ile kabul ettikleri açıklandı.

25 Temmuz’da TM ve 11 Temmuz’da Danıştay, ülkede seçimlerin yapılması ve seçim sürecinin denetlenmesi için “yol haritasını” onayladı.

Seçim maddelerinin onaylanmasından 240 gün sonra seçimlerin yapılmasını öngören yol haritasında, seçimlerin gerçekleşmesini sağlayacak bir birlik hükümetinin kurulması ve başbakanlık adaylarının başvurularının başlaması da öngörülüyor. Yol haritasının onaylanmasından 20 gün sonra.

gulnar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu