Haber

Bloomberg: Şahenk, Galataport’un satışını Katar varlık fonuyla görüşüyor

Ferit Şahenk, Galataport’un satışı için Katar varlık fonu Katar Yatırım Otoritesi ile görüşüyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre Şahenk, 1,02 milyar euro (1,1 milyar dolar) kredi kullandığı Galataport’un olası satışından elde edilecek geliri krediyi kapatmak için kullanmayı planlıyor. Kaynaklar, görüşmelerin erken aşamada olduğunu belirterek, söz konusu görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanmayabileceğine de dikkat çekti.

Doğuş Holding ve Bilgili Holding tarafından inşa edilen 1,7 milyar dolarlık kruvaziyer limanı projesi Galataport, bir dizi ertelemenin ardından 2021 yılında açıldı. Limanın yılda ortalama 25 milyon ziyaretçi ve 1,5 milyon yolcu ağırlaması hedeflendi.

Doğuş, Bilgili ve Katar Yatırım Otoritesi bahisle ilgili Bloomberg’e yorum yapmadı. Şahenk Garanti Bankası’ndaki hissesini yaklaşık 5 milyar dolara İspanyol BBVA’ya sattıktan sonra otel, marina ve restoran yatırımlarına ağırlık verdi.

Bankalarla yeniden yapılandırma anlaşmaları yapan Doğuş Holding, son yıllarda nakit pozisyonunu artırmak istiyordu. Doğuş, İstinye Park’taki yüzde 30 hissesini 2020 yılında Katar varlık fonuna sattı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu