Haber

ABD’de Cumhuriyetçi liderden Ukrayna yardımları konusunda “Açık çek yok” mesajı

ABD’de ocakta Temsilciler Meclisindeki çoğunluğu ele alacak Cumhuriyetçilerin lideri Kevin McCarthy, Ukrayna’ya yardımlar konusunda kimseye “açık çek” vermeyeceklerini açıkladı.

ABD Kongresinde 8 Kasım’da yapılan ara seçimlerin ardından, yeni Kongre 3 Ocak’ta misyonuna başlayacak.

Başkan Joe Biden ise Demokratların çoğunlukta olduğu eski Kongrenin son gündemi konusunda Beyaz Saray’da Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerle bir araya geldi.

Toplantı sonrası Beyaz Saray’daki basın mensuplarına konuşan McCarthy, Temsilciler Meclisindeki çoğunluğu ocaktan itibaren Cumhuriyetçilerin ele alacağını anımsattı.

McCarthy, Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’ya verilen yardımlara değindi.

Rusya’nın savaşının “haksız” olduğunu belirten McCarthy, “Ancak kimseye hiçbir şey için açık çek vermiyorum. Çok çalışan Amerikan halkının vergi paralarından bahsediyoruz. Yaptığımız harcamaların doğru yerlere gittiğinden emin olmak istiyorum.” tabirlerini kullandı.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Yahudi karşıtı görüşleriyle bilinen Nick Fuentes ile yaptığı ve tartışmalara yol açan görüşmesinin sorulması üzerine ise McCarthy, “Hiç kimsenin Fuentes ile vakit geçirmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şahsın Cumhuriyetçi Partide yeri yoktur. Fuentes’in ideolojisinin toplumda yeri yoktur.” dedi.

“Demokratların denetimindeki Kongre çalışmadı” eleştirisi

McCarthy, geçen hafta Meksika sınırına yaptığı ziyarete de dikkati çekerek, sınırın gitgide güvensiz bir yer olduğunu ve Biden’ı burayı ziyaret etmeye çağırdığını belirtti.

Demokratların söylediğinin aksine şu anda ABD ekonomisinin de kötü durumda olduğunu vurgulayan McCarthy, şöyle konuştu:

“Demokratların 2 yıldır hem Temsilciler Meclisini hem de Senatoyu denetim edip, bugün bizim burada liderle konuşmamız bir talihsizlik. Tahminen de bu nedenle Temsilciler Meclisinin çoğunluğu Cumhuriyetçilere geçti. Demokratlar işlerini yapmadı. Tüm hükümeti denetim ettiler lakin ne yapıp yapmayacaklarını konuşmak için son dakikayı beklediler. Bu da Amerikan halkını mağdur etti. Zira Kongre çalışmıyordu, Kongre işini yapmıyordu. Ben sırtımı yaslayıp oturmayacağım, Amerikan halkı için çalışacağım.”

Beyaz Saray’dan açıklama

Öte yandan, görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, toplantıda demir yolu işçilerinin muhtemel grevinin gündeme geldiği belirtilerek, böyle bir grevin ülke için “yok edici” sonuçları olabileceği ikazında bulunuldu.

Ayrıca toplantıda hem hükümet fonunun hem de Ukrayna’ya sağlanacak yardımların ele alındığına işaret edilen açıklamada, Biden’ın farklı perspektiflerden görüşleri dinleyerek bir orta yol bulmanın en hakikat metot olduğuna inandığı vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu