Haber

35 kişinin hayatını kaybettiği İsias Oteli’nin dosyasına gizlilik kararı getirildiği iddialarına Adalet Bakanı Bozdağ’dan yanıt

Adıyaman’da 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremde yıkılan İsias Otel’de 30’dan fazla kişi hayatını kaybetti. İsias Otel’in sahipleri ve işletmecileri Ahmet, Mehmet Fatih ve Efe Bozkurt tutuklandı. İsias Otel’e ait belgede yaşanan gelişmenin ardından gizlilik kararı alındığı belirtildi. haberlerdışarıdaydı.

“İNCELEMELERDE GİZLİLİK KARARI YOK”

Bugün Diyarbakır’da bir açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da bu konuya değindi. Bozdağ, “Kahramanmaraşlı’da meydana gelen depremlerde KKTC’den gelen İsias Otel’de 35 kardeşimiz hayatını kaybetti. Allah’tan rahmet diliyorum. Ersin Tatar arayıp bahislerle ilgili benden bilgi aldı. Rastgele bir soruşturma yok. ” söz konusu.

“ELLİ TESPİT EDİLMEDEN YIKAMALAR ÇIKARILMAZ”

Bakan Bozdağ’ın açıklamaları şöyle:

“Deliller tespit edilmeden kaldırılmadı. Bundan sonra deliller tespit edilmeden enkazın kaldırılması söz konusu değil. Şimdiye kadar 7 bin 598 binada bilirkişi incelemesiyle deliller belirlendi. Sarsıntılı bina incelemelerinde bir süreç izlendi. 612 zanlı hakkında işlem yapıldı, 184’ü hakkında tutuklama kararı verildi, 214’ü hakkında 71’i hakkında denetim kararı verildiğini, 55’i hakkında yakalama kararı çıkarıldığını, 16’sının hayatını kaybettiğini belirtiyorum.

Diğer kabahatlerle ilgili soruşturmalar deprem bölgelerinde devam ediyor. Şimdiye kadar 351 hırsızlık vakası ve 284 şüpheli hakkında dava açıldı. 179 kişi hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Yağma üzerine 4 olay, 4 tutuklu var. Dolandırıcılık hatalarında 5 adet nitelikli dolandırıcılık olayı olduğunu görüyoruz, 7 kişi tutuklandı.

“ÇOK AĞIR CEZA GELECEK”

Adalet Bakanlığı Mevzuatımızı güncelleyeceğiz. Bir hazırlık içindeyiz. Deprem sırasında yaşanan güçlüklerden yararlanarak haksız kazanç elde etmek isteyenlere yeni bir yaptırım uygulanacak. Kira, ulaşım gibi hizmetlerde haksız kazanç elde etmek isteyenlere çok ağır cezalar öngören düzenlemeler yapacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu